۷۵ درصد موارد صرع با مصرف دارو قابل کنترل است

سلامانه :  یک متخصص مغز و اعصاب، اظهار کرد: 75 درصد موارد بیماری صرع با مصرف دارو قابل کنترل است.

دکتر داریوش افشاری در گفت وگو با ایسنا با تقسیم بندی انواع صرع به دو دسته ژنرالیزه و لوکال، گفت: در صرع‌های ژنرالیزه به یکباره کل بدن درگیر شده، اما در صرع‌های لوکال علائم صرع در یک قسمت از بدن شروع شده که می تواند توسعه پیدا کرده و یک طرف بدن و یا حتی کل آن را شامل شود.

افشاری علت صرع‌های ژنرالیزه را مادرزادی و تنها در برخی موارد اکتسابی دانست و افزود: علت صرع‌های لوکال عموما اکتسابی بوده و امکان بروز آن در پی عواملی همچون ضربه مغزی، تومور مغزی، آبسه مغزی و نیز خونریزی‌های مغزی وجود دارد.

این متخصص مغز و اعصاب معتقد است: صرع های ژنرالیزه که علت ثانویه نداشته باشند با استفاده از دارو در 75 درصد موارد قابل کنترل هستند و حتی فرد می تواند بعد از سه تا چهار سال مصرف دارو را در صورت عدم بروز حمله صرعی قطع کند.

افشاری تصریح کرد: متاسفانه در موارد دیگر این بیماری افراد باید تا پایان عمر دارو مصرف کرده و حتی در دو تا سه درصد موارد نیز افراد با وجود مصرف دارو دچار حملات صرعی می‌شوند.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، صرع‌هایی که عموم مردم با آن مواجه می‌شوند که در آن تمام بدن فرد به یکباره دچار تشنج می‌شود از نوع صرع‌های ژنرالیزه هستند.

افشاری یادآور شد: در موارد صرع های لوکال که دارای علت ثانویه هستند باید علت صرع مشخص شده و با درمان علت بیماری، صرع نیز درمان می شود.

افشاری به تفاوت میان غش صرعی و انوع غش‌های غیرصرعی اشاره و تصریح کرد: در سایر غش‌های غیر صرعی فرد عموما در حالت ایستاده دچار غش شده و قبل از آن نیز سرگیجه و رنگ پریدگی دارد.

وی یادآور شد: غش‌های صرعی در هر حالتی از جمله دراز کشیده، نشسته و خوابیده بروز پیدا می‌کند.

این متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: در برخی موارد غش‌هایی هستند که علائم کاملا مشابه با غش صرعی داشته، اما بر اثر عواملی همچون کمبود قند و یا کلسیم خون حاصل می‌شوند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.