لی لی کردن از کلید‌های طلایی تکامل کودک ۴ تا ۶ ساله است

سلامانه :فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: کودکان در محدوده ۴ تا ۶ سالگی باید بتوانند اشیاء و رنگ‌ها را تشخیص داده و حداقل چند ثانیه‌ای روی پای خود بایستند که ایستادن بر روی یک پا جزء تکامل تعادلی کودک محسوب می‌شود.


ساسان ساکت در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به پرسش شهروندان در مشاوره سلامت در ادامه مطلب کلید‌های طلایی رشد کودکان اظهار داشت: کودک 4 ساله باید بتواند بدون کمک دیگران لباس بپوشد.

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: در 4 سالگی باید تمام صحبت‌های کودک برای اطرافیان خود مفهوم باشد و حداقل 3 شیء را بشناسد و 4 رنگ را تشخیص دهد؛ همچنین بتواند حداقل 2 ثانیه بر روی یک پا بایستد که این اولین مرحله تعادلی و لی لی کردن است.

ساکت افزود: کودک 5 ساله باید بتواند بدون کمک والدین و البته با نظارت آنها فرآیند مسواک زدن را انجام دهد و اگر دو خط برای او رسم کنیم بتواند خط بلند‌تر را تشخیص دهد.

متخصص بیماری‌های کودکان و نوجوانان تصریح کرد: کودک 5 ساله باید بتواند + از روی شکلش نقاشی کند؛ همچنین حداقل 4 ثانیه روی یک پای خود بایستد.

وی افزود: توانایی شیرین کردن چای و انجام مراحلی چون شکر ریختن، قاشق در دست گرفتن و هم زدن چای از جمله مواردی است که یک کودک 6 ساله باید بتواند انجام دهد.

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت افزود: کودک 6 ساله باید بتواند حداقل 5 شیء را بشمارد و از 1 تا 5 را شمرده و تشخیص دهد؛ همچنین حداقل 2 متضاد مثل چاق و لاغر یا کوتاه و بلند را نام ببرد.

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان خاطرنشان کرد: کودک 6 ساله باید حداقل 6 ثانیه روی یک پا بایستد و اگر هرکدام از اعمال فوق را کودکان نتوانند در محدوده سنی خود تشخیص دهند به عنوان نقص تکامل کودک محسوب شده و باید به پزشک مراجعه کنند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.