ضرورت ورزش و تغذیه سالم در مبتلایان به شیزوفرنی

سلامانه :مراقبت از بیماران مبتلا به اختلال «شیزوفرنی» تنها به مراقبت‌های پزشکی - دارویی و پیگیری علائم بیماری منحصر نمی‌شود بلکه یکی از نکات مهم در مورد این بیماران، کنترل شاخص‌های سلامت و بهداشت عمومی در آنها است.

به گزارش ایسنا، بیماران مبتلا به شیزوفرنی نسبت به افراد سالم غالبا عمر کوتاه‌تری دارند و کوتاه شدن عمر آنها معمولا به دلیل خود این بیماری نیست بلکه ناشی از فاکتورهای خطرزایی که سلامت عمومی آنها را تهدید می‌کنند و این بیماران به دلیل اختلال روانی که دارند به لحاظ کنترل این فاکتورها نظیر فشارخون بالا، دیابت و بیماری‌های قلبی که قابل پیشگیری هستند، مورد بی‌توجهی و غفلت قرار می‌گیرند.

افرادی که به بیماری‌ها و اختلالات جدی نظیر شیزوفرنی یا جنون جوانی مبتلا هستند معمولا کیفیت زندگی و سطح سلامت پایین‌تری دارند بنابراین ایجاد تغییرات مثبت و بهداشتی در الگوی زندگی آنان یکی از فاکتورهای مهم در بهبود سلامت جسمی و حتی روانی آنهاست که موجب می‌شود زندگی شادتر و عمر طولانی‌تری نیز داشته باشند.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد افراد مبتلا به اختلال شیزوفرنی نسبت به دیگر مردم، سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به چاقی هستند. عواملی چون کمبود فعالیت بدنی، استفاده از رژیم‌غذایی پُرچرب و کنترل‌نشده و همچنین عوارض جانبی داروها در افت کیفیت زندگی و سلامت این بیماران نقش مهمی ایفا می‌کنند.

بسیاری از داروهای مورد استفاده برای بیماران شیزوفرنی منجر به میزان قابل توجهی اضافه وزن می‌شوند اما از آنجا که قطع کردن مصرف داروها امکان‌پذیر نیست و حال روانی بیمار را بدتر می‌کند بنابراین توصیه‌ می‌شود که با تغییر در الگوی زندگی و تغذیه، عوارض جانبی داروها را کاهش داد.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری سی‌ان‌ان، مصرف موادغذایی سالم و مغذی به طور کلی به افراد کمک می‌کند تا وزن سالم و طبیعی داشته باشند، انرژی خود را افزایش دهند و خطر ابتلا به بیماری‌ها را در خود کاهش دهند و همین تاثیرات در مورد مبتلایان به شیزوفرنی نیز صادق است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.