سیگاری‌ها دو برابر بیشتر به سرطان پوست مبتلا می‌شوند

سیگاری‌ها دو برابر بیشتر به سرطان پوست مبتلا می‌شوند

کارشناس بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی کاشان با اشاره به اینکه افراد سیگاری 2 برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند، اظهار کرد: مردان سیگاری 70 درصد و زنان سیگاری 40 درصد احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان کلیه و مثانه دارند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، مهرداد جزایری با اشاره به اینکه مقدار نیکوتین موجود در قلیان چندین برابر نیکوتین سیگار است، اظهار کرد: قلیان به خاطر ذغالی که در سوختن آن به کار می‌رود حاوی مقدار قابل توجهی مونوکسید کربن است.

وی با بیان اینکه مصرف روزانه 20 نخ سیگار خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در مردان را 5 برابر و در زنان 6 برابر افزایش می‌دهد، تصریح کرد: 90 درصد سرطان‌های ریه و 83 درصد مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در اثر استعمال دخانیات است.

کارشناس بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی کاشان ادامه داد: دخانیات به عنوان عامل خطر ثابت شده در ایجاد حداقل 8 نوع سرطان از جمله دهان، حنجره، ریه، پانکراس، مثانه، کلیه، مری و معده و عامل احتمالی در سرطان‌های روده بزرگ، دهانه رحم، سرطان خون، کبد، غدد فوق کلیوی، کیسه صفرا، حفره بینی و سینوس‌ها می‌باشد.

جزایری با اشاره به اینکه مصرف سیگار یکی از مهم‌ترین عوامل خطر ابتلا به سرطان ریه است، تصریح کرد: مواجهه زودرس با دود سیگار مخصوصاً در کودکان و نوجوانان خطر سرطان ریه را چندین برابر افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه افراد سیگاری 2 برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند، بیان کرد: مردان سیگاری 70 درصد و زنان سیگاری 40 درصد احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان کلیه و مثانه دارند.

کارشناس بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیش از 4 هزار ماده شیمیایی در دود سیگار وجود دارد که بیش از 40 نوع آن سرطان زا است، خاطرنشان کرد: مصرف تنباکو در فرم‌های جویدنی و مصرف پیپ نیز یک عامل خطر مهم برای سرطان‌های دهان، حلق و مری است.

سه شنبه 12:08   17/11/91

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.