چرا کرم های روشن کننده پوست سرطان زا هستند؟

سلامانه : محققان آلمانی براساس تجربه مردم کشورهای آفریقایی اعلام کردند: گل سرخ و عصاره آن به عنوان بی ضررترین کرم روشن کننده پوست محسوب می شود.این دانشمندان همچنین می گویند کرم های روشن کننده پوست به دلیل مواد شیمیایی خاص موجود در آنها سرطان زا هستند.

   به گزارش ایرنا از منابع خبری دانشمندان آلمانی با تاکید بر تجربه عملی مردم آفریقا و تحقیقات انجام شده می گویند: بهترین کرم ضد تیرگی پوست از گیاهان به ویژه گل سرخ به دست می آید.

این محققان استدلال می کنند: زنان سیاه پوست آفریقای جنوبی برای جلوگیری از تیره تر شدن پوست خود، از شیوه های کاملا طبیعی استفاده می کنند. به عنوان مثال، در آفریقای جنوبی مردان وزنانی که در زیر نور شدید آفتاب در مزارع و یا معادن کار می کنند،برگ های گل سرخ به صورت خود می مالند.

این افراد با این روش هم زیبایی خود را حفظ می کنند و هم از آسیب رسیدن به پوست خود جلوگیری می کنند.

پژوهش های دانشگاه لیمپوپو آفریقای جنوبی که بتازگی در مورد تاثیر گل سرخ و عصاره آن بر روی پوست صورت منتشر شده حاکی است: این مواد علاوه بر بهبود سلامت پوست ، عوارض جانبی و منفی sideeffect بر پوست ندارد و استفاده تدریجی آن حتی منجر به روشن شدن پوست به طور طبیعی می کند.

** تولید کرم های ضد تیرگی در اتحادیه اروپا به دلیل سرطان زا بودن ممنوع است

-----------------------------------------------------------------------------------------

در حالی که در تعداد زیادی از کشورهای مختلف، زنان و مردان بسیاری هستند که باهدف روشن کردن پوست خود از کرم های ضد تیرگی استفاده می کنند، اما این روند به دلایل مضر بودن اکنون در بسیاری از کشورهای توسعه یافته مانند اعضای اتحادیه اروپا متوقف شده است. در واقع به همین دلیل دراین کشورها شرکت های تولید کننده لوازم و کالاهای بهداشتی - آرایشی از تولید ، پخش و توزیع کرم های ضد تیرگی ممنوع شده اند.

پزشکان سازمان بهداشت جهانی نیز به دختران و زنانی که با استفاده از کرم های مختلف به روشن کردن چهره و پوست خود به درجات مختلف اقدام می کنند، توصیه می کنند با توجه به اینکه اکثر کرم های ضد تیرگی سرطان زا هستند از این اقدام جدا بپرهیزند، زیرا این کرم ها به همان اندازه کرم های برنز کننده پوست برای سلامتی فرد خطرناک هستند.

بر اساس آمار سازمان ملل، میزان استفاده از کرم های ضد تیرگی در کشورهای آفریقایی مانند نیجریه و برخی از کشورهای آسیایی مانند مالزی، کره و هند وکشورهای عربی بسیار بالاست. به عنوان مثال حدود 80 درصد زنان در مالزی از این کرم ها استفاده می کنند. 

** برخی از عوارض جانبی شناخته شده کرم های روشن کننده 

-------------------------------------------------------------------- 

پژوهش های مراکز مسوول بهداشتی در جهان و نهادهای تحقیقاتی مختلف دراین زمینه یک نقطه مشترک دارند و آن هم ماده ای شیمیایی به نام به نام ˈهیدروکینونˈ است. این ماده در صنایع کاربردهای بسیاری دارد و ازجمله در صنایع رادیولوژی و عکاسی برای ظهور عکس از آن استفاده می شود.

اثری که هیدروکینون در بدن می گذارد این است که این ماده شیمیایی از تولید پیگمان (رنگ دانه) ملانین در پوست انسان جلوگیری می کند و در نتیجه، رنگ پوست به سپیدی می گراید. این ماده، ولی، تاثیرات جانبی منفی بسیاری دارد.

پیشتر منابع خبری به نقل از راین هولد، پزشک آلمانی متخصص پوست در مورد تاثیر مخرب هیدروکینون بر پوست و بدن گزارش دادند: این ماده، پوست را تحریک و قشر خارجی آن را به شدت نازک می کند، به همین دلیل استفاده بلند مدت از این گونه کرم ها، منجر به ایجاد چین و چروک، التهاب، عفونت، زخم و خارش می شود.

این درحالی است که اکنون بسیاری از کرم های سفید کننده پوست حاوی هیدروکینون در داروخانه های اینترنتی کشورهای مختلف در سراسر دنیا فروخته می شود. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.