ابلاغ اعتبار ۶۰ میلیارد تومانی جهت کمک به بیماران بی بضاعت

سلامانه : رئیس سازمان غذا و دارو گفت: به منظور حمایت از بیماران بی بضاعت در تأمین هزینه دارو در تمام دانشگاههای علوم پزشکی در سطح کشور اعتباری حدود ۶۰ میلیارد تومان را ابلاغ کرده‌ایم که این کمکی فراتر از تفاهمنامه است.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، دکتررسول دیناروند در حاشیه برگزاری دومین همایش کشوری بسیج داروسازی با موضوع اقتصاد مقاومتی در عرصه دارو در محل بیمارستان صحرایی امام در خوزستان، با اشاره به اینکه در سال ۹۲، سهم ما در تولید داخلی در بازار دارو از نظر ارزشی ۶۰ درصد و از نظر کمی ۹۵ درصد بود، اظهار کرد: اقدامات ما در سه سال گذشته در وزارت بهداشت با محوریت حمایت از تولید داخلی و بیماران و کاهش هزینه‌های درمانی بیماران بوده و نتایج مثبتی را نیز در برداشته است.

دکتر دیناروند گفت: افزایش تولید داروها در داخل کشور نشان از آن دارد که ما عمده داروهای مورد نیازمان را از شرکتهای داروسازی داخلی تأمین کرده‌ایم که این اقدام در راستای اقتصاد مقاومتی انجام شده ضمن آنکه این کار وابستگی ما در حوزه دارویی را نیز کاهش داده است.

وی اضافه کرد: پیش از این دولت، وابستگی ارزی ما حدود یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار بوده که این را به حدود یک میلیارد دلار رسانده‌ایم یعنی حدود ۶۵۰ میلیون دلار از حجم واردات دارو نسبت به چهار سال پیش کاهش یافته است و این در حالی ست که مصرف دارو در کشور کمتر نشده و حتی دسترسی مردم به دارو نیز آسان‌تر هم شده است، این‌ها نشان می‌دهد که تفکر حاکم در وزارت بهداشت تفکر اقتصاد مقاومتی با محوریت توجه به تولیدات داخلی و عدم وابستگی به خارج بوده است.

 

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: اعمال تفکر اقتصاد مقاومتی توسط مسئولان دارویی کشور نشان دهنده آن است که آنان با تمام وجود و اعتقادشان دارند این موضوع را پیگیری می‌کنند که امید می‌رود در آینده آمارهای بهتری را ارائه کنیم و سهم تولید داخلی‌مان در چند سال آینده از ۷۰ درصد به ۷۵ درصد برسد و وابستگی ارزیمان نیز کمتر شود.

رئیس سازمان غذا و دارو در زمینه تأمین داروهای مورد نیاز بیماران خاص در کشور گفت: در زمان حاضر حمایتهایی در این زمینه در حال انجام است، یک فهرست ۳۰۰ قلمی دارو داریم که حدود ۵۰۰ هزار نفر در کشور مخاطب این داروهای خاص هستند و برای آنها حدود یک سوم (۳۰ درصد) از بودجه دارویی کشور هزینه می‌شود، این فهرست طبق تفاهمنامه منعقده با سازمانهای بیمه گر و سازمان رفاه، بخشی از هزینه‌هایش توسط وزرت بهداشت تأمین می‌شود و بخشی دیگر نیز توسط وزارت رفاه و آن مقداری که از جیب مردم پرداخت می‌شود نیز مشخص است.

دکتر دیناروند اضافه کرد: در سال ۹۵ میزان پرداختی مردم در این فهرست حدود ۱۲ درصد بوده و این در حالی است که این رقم در سال ۹۲ (قبل از تفاهمنامه مذکور) ۴۵ درصد بوده است، میزان پرداختی بیماران را به شکل بسیار محسوسی کاهش داده‌ایم و اعتبارش نیز تأمین شده است، اعتبار این تفاهمنامه حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است، بنا براین با توجه به حجم پرداختی وزارت بهداشت و سازمانهای بیمه گر، میزان پرداختی مردم حدود ۱۰ درصد از کل مبلغ یعنی چیزی حدود ۴۰۰ میلیارد تومان است.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: به نظر ما اکثر بیماران این پوشش را دریافت می‌کنند، البته گاهی پیش می‌آید که پزشکی دارویی را که خارج از فهرست دارویی کشور است را برای بیمار تجویز می‌کند که این موضوع هزینه‌های سنگینی را برای بیمار در بر دارد و این تقبل پرداخت هزینه مابه تفاوت اغلب نارضایتی ایجاد می‌کند، گاهی اوقات نیز پیش می‌آید دارویی که در فهرست است در داخل تولید می‌شود و به این ترتیب این دارو مبنای حمایتی نیز دارد.

وی تصریح کرد: همچنین به منظور حمایت از بیماران بی بضاعت در تأمین هزینه دارو در تمام دانشگاههای علوم پزشکی در سطح کشور اعتباری حدود ۶۰ میلیارد تومان را ابلاغ کرده‌ایم که این کمکی فراتر از تفاهمنامه است.

رئیس سازمان غذا و دارو یادآور شد: حمایت‌هایی که در چارچوب توانمندیها و امکانات در حال انجام است واقعاً حمایتهای خوبی است و خوشبختانه در بودجه ۹۶ نیز این پیش بینی انجام شده که امید می‌رود با توجه به تقدیم لایحه بودجه به مجلس توسط رئیس جمهوری و تصویب آن در مجلس، ما برای سال آینده نیز دغدغه‌ای برای این بیماران نداشته باشیم.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.