ارتباط استروژن‌درمانی با کاهش خطر «آب‌سیاه»

سلامانه :  پزشکان معتقدند استفاده از روش «هورمون‌ درمانی جایگزین با استروژن» برای کاهش علائم یائسگی در عین حال خطر ابتلا به عارضه چشمی «آب‌سیاه» را نیز کاهش می‌دهد.

به گزارش ایسنا ، دکتر «جوشوآ استین» از دانشگاه میشیگان گفت: در این مطالعه مشاهده شد، روش «هورمون‌ درمانی جایگزین با استروژن» با کاهش خطر ابتلا به عارضه آب‌سیاه ارتباط دارد.

در این مطالعه این تیم تحقیقاتی روی بیش از 152 هزار زن را که حدود 60 هزار نفر از آنان حداقل یک بار تحت استروژن درمانی قرار گرفته بودند،‌ آزمایش کردند. همچنین در مابقی این زنان از روش‌های دیگری چون ترکیب استروژن با پروژسترون یا استروژن با آندروژن استفاده شد. در حین انجام این مطالعه حدود دو درصد زنان به نوع شایعی از عارضه آب‌سیاه موسوم به «گلوکوم زاویه باز اولیه» مبتلا شدند که ناشی از افزایش فشار در چشم‌هاست.

این پزشکان دریافتند که هر ماه مصرف استروژن خطر ابتلا به عارضه آب‌سیاه را حدود 0.4 درصد کاهش می‌دهد.

اگرچه در این بررسی رابطه بین استروژن درمانی و کاهش خطر ابتلا به این نوع عارضه چشمی مشاهده شده اما ارتباط علت و معلولی آن هنوز تائید نشده است.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث دی نیوز، متخصصان معتقدند احتمالا استروژن با کاهش فشار چشم یا حفاظت از سلول‌های موجود در چشم از بروز این عارضه پیشگیری می‌کند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.