کودکان مبتلا به آلرژی غذایی بیشتر در معرض خطر اختلال رشد هستند

کودکان مبتلا به آلرژی غذایی بیشتر در معرض خطر اختلال رشد هستند

یک فوق تخصص گوارش کودکان با بیان اینکه رژیم‌های حذف مواد غذایی، رکن ضروری مدیریت بیمار دچار آلرژی غذایی است، گفت: نباید براساس روش‌های تشخیصی غیرمعتبر، اقدام به حذف غذاها نمود. این رژیم باید تحت نظارت دقیق انجام شود تا از تأمین تغذیه کافی اطمینان حاصل شود. این مسئله بویژه در کودکانی که کمبود تغذیه‌ای بر رشد و تکامل آنها تأثیر می‌گذارد اهمیت دارد. کودکان دچار آلرژی غذایی بیشتر درمعرض خطر اختلال رشد هستند.

دکتر الهام طلاچیان در گفت‌وگو با خبرنگار«سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره رژیم غذایی کودکان مبتلا به آلرژی غذایی توضیح داد: اهداف مداخله تغذیه‌ای در بیماران مبتلا به آلرژی غذایی، پیش‌گیری از واکنش‌های آلرژیک حاد و مزمن با حذف آلرژن و اطمینان از تغذیه کافی در زمینه رژیم غذایی محدود شده است.

وی ادامه داد: پرهیز کامل برای آلرژی‌های غذایی به واسطه IgE و همچنین انتروکولیت ناشی از پروتئین غذا در شیرخواران توصیه شده است. برای این پرهیز، آموزش بیمار ضروری است.

این متخصص کودکان با بیان اینکه براساس مشاهدات، دربرخی از افراد بسیار حساس، کمتر از یک میلی‌گرم شیر، تخم‌مرغ یا بادام‌زمینی می‌تواند موجب بروز نشانه‌هایی شود، عنوان کرد: در حالی که در بعضی دیگر، حتی مصرف بیش از 10 گرم برای بدن قابل تحمل است.

طلاچیان افزود: واکنش‌های آلرژی غذایی معمولاً متعاقب خوردن روی می‌دهند و سایر راهها از قبیل تماس پوستی یا استنشاق، در اغلب بیماران مبتلا به آلرژی غذایی منجر به بروز واکنش نمی‌شود. همچنین، تماس با بزاق فردی که اخیراً غذای آلرژن را مصرف کرده، ممکن است راهی برای درمعرض آلرژن قرار گرفتن باشد. اما آلرژن‌های غذایی که مادر مصرف می‌کند را می‌شود در شیر یافت که می‌تواند سبب آنافیلاکسی، درماتیت آتوپیک مزمن و نشانه‌های گوارشی چون استفراغ، اسهال، تأخیر رشد و پروکتوکولیت شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد کودکان اضافه کرد: مصرف کمتر مواد آلرژن توسط مادر یا استفاده از شکل‌های پخته‌شده آن‌ها در مواردی که شیرخوار قبل از تشخیص آلرژی غذایی نشانه‌های مزمن نداشته یا کاهش مصرف آلرژن توسط مادر منجر به بهبود نشانه‌های مزمن خفیف می‌شود، قابل توصیه است.

طلاچیان با بیان اینکه مدیریت تغذیه‌ای آلرژی غذایی به برنامه‌ریزی دقیق برای اطمینان از جایگزینی مناسب ماده یا مواد غذایی حذف‌شده نیاز دارد، اظهار کرد: با شروع حذف مواد غذایی باید مواد جایگزین مغذی توصیه شوند. همچنین، برای اطمینان از پذیرش این منابع جایگزین و ورود آن‌ها به رژیم غذایی، پیگیری ضروری است.

این متخصص کودکان ادامه داد: محدودیت‌های رژیم غذایی ثانویه به آلرژی غذایی می‌تواند موجب تأخیر رشد و یا کمبود ریزمغذی‌ها (ویتامین‌ها، مواد معدنی، عناصر کمیاب) و درشت مغذی‌های خاص (پروتئین، چربی، کربوهیدرات‌ها) شود. براساس مطالعات، این کودکان درمقایسه با کودکانی که آلرژی غذایی ندارند، دریافت کمتری از ریزمغذی‌ها، درشت‌مغذی‌ها و انرژی کلی داشته و باید به دقت پایش رشد شوند.

به گفته وی در ارزیابی تغذیه‌ای و توصیه‌های تغییر رژیم غذایی باید برای اطمینان از دریافت و توزیع مناسب کربوهیدرات ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها، مصرف درشت‌مغذی‌ها را در نظر داشت. ایجاد توازن تغذیه‌ای و همچنین، برآوردن دریافت تغذیه‌ای توصیه شده اغلب چالش پس از حذف مواد غذایی است.

این فوق تخصص گوارش و کبد کودکان افزود:‌ بسیاری از منابع خوب پروتئین شامل شیر، تخم‌مرغ، سویا، ماهی، صدف، بادام‌زمینی و بادام درختی از آلرژن‌های شایع هستند. زمانی که منابع پروتینی با کیفیت از رژیم غذایی حذف می‌شوند، باید رژیم غذایی به دقت برنامه‌ریزی شود.

طلاچیان با بیان اینکه علاوه بر دریافت کلی انرژی، باید به کمیت و کیفیت پروتئین رژیم غذایی نیز توجه شود، گفت:‌ حدود 65 تا 70 درصد دریافت پروتئین باید از منابع با ارزش بیولوژیک از طریق منابع حیوانی که دارای مجموعه‌ای کامل از اسیدهای آمینه است، تامین شود. محصولات حیوانی برای تأمین پروتئین مطلوب ضروری نیستند، اما اغلب منابع گیاهی مانند مغزها از این نظر کامل نیستند.

طلاچیان اضافه کرد:‌ رشد کودکان شاخص حساس دریافت کافی پروتئین و انرژی است. وزن، حساسترین اندازه‌گیری برای دریافت کافی انرژی است و زودتر و بیشتر از قد، تحت تأثیر کمبود انرژی قرار می‌گیرد. کمبود مزمن انرژی یا کمبود پروتئین رژیم غذایی بر قد تأثیر می گذارد. کودکان دچار آلرژی غذایی بیشتر درمعرض خطر اختلال رشد هستند.

این فوق تخصص گوارش و کبد کودکان با بیان اینکه رژیم‌های حذف مواد غذایی، رکن ضروری مدیریت بیمار دچار آلرژی غذایی است، عنوان کرد: نباید براساس روش‌های تشخیصی غیرمعتبر، اقدام به حذف غذاها نمود. این رژیم باید تحت نظارت دقیق انجام شود تا از تأمین تغذیه کافی اطمینان حاصل شود. این مسئله به خصوص در کودکان که کمبود تغذیه‌ای بر رشد و تکامل آنها تأثیر می‌گذارد اهمیت دارد.

وی با اشاره به اینکه آلرژن‌های غذایی شایع اوایل کودکی شیر گاو، تخم‌مرغ، گندم، سویا و بادام‌زمینی هستند، گفت: مبتلایان به آلرژی به پروتئین شیر گاو به خصوص کودکان درمعرض خطر کمبود ویتامین D و کلسیم هستند. زیرا شیر منبع اصلی چربی، پروتئین، کلسیم و ویتامین D است و ویتامین B12، ویتامین A، ویتامین B5، ریبوفلاوین و فسفر را تأمین می‌کند.

شنبه   21/11/91   10:02

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.