درمان نشدن دندان‌های از دست رفته، استخوان‌های فک را ضعیف می‌کند

سلامانه : دبیر علمی دوازدهمین کنگره بین‌المللی جراحان دهان، فک و صورت ایران گفت: عدم توجه و رسیدگی به موقع و درمان جایگزین برای دندان‌های از دست رفته به تحلیل و ضعف استخوان‌های فک منجر می‌شود.

 
به گزارش فارس، آرش خجسته دانشیار گروه جراحی دهان، فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دبیر علمی دوازدهمین کنگره بین‌المللی جراحان دهان، فک و صورت ایران با اعلام این خبر گفت: عوامل مختلفی به از بین رفتن و تحلیل استخوانهای فک می‌ شود که می‌توان از مهمترین آنها به مواردی چون تصادفات، بیماریهای مادرزادی مانند شکاف لب و کام، تومورها و افزایش سن و کشیدن دندانها اشاره کرد.

وی افزود: در صورت گذشت بیش از یکسال از کشیدن دندانها حدود 50 درصد استخوان‌های ناحیه فک دچار تحلیل می‌ شود، که این تحلیل بر روی ظاهر و زیبایی صورت فرد تأثیر داشته، عمل جویدن را برای بیمار دچار اختلال می‌کند.

وی گفت: آنچه حائز اهمیت است توجه به موقع به درمان و مراجعه زودهنگام بعد از آسیب جدی به دندانها یا کشیدن دندان‌هاست که در این گونه موارد از درمان‌های جایگزین مانند ایمپلنت‌های دندانی و بازسازی استخوان‌های فک با مواد جایگزین کننده استفاده می‌شود چرا که عدم توجه به موقع و مراجعه دیر هنگام به تحلیل و نازک شدن استخوان بیمار شده و ضخامت کافی برای جایگزینی با ایمپلنت وجود ندارد و نیاز به پیوند استخوان می‌باشد.

به گفته خجسته، بیماران خاص مانند بیماران دیابتی یا بیمارانی که از انواع داروهای کورتیکواسترویید استفاده می‌کنند و همچنین بیمارانی که تراکم استخوان در آنها کمتر از حد طبیعی است و مستعد پوکی استخوان هستند بیشترین میزان تحلیل فک را پس از کشیدن دندان دارا هستند.

وی با اشاره به یکی از نوآوریهای دوازدهمین کنگره بین‌المللی جراحان دهان،‌فک و صورت ایران گفت: در جریان کنگره امسال، جدیدترین دستاوردهای دنیا در مورد بازسازی‌های ناحیه فک با استفاده از طراحی‌های کامپیوتری و پرینترهای سه بعدی و همچنین نحوه استفاده از سلول‌های بنیادین برای درمان، نارساییهای فک و صورت مورد بحث و بررسی اساتید و سخنرانان مشهور جهان قرار می‌گیرد.

خجسته یاد‌آور شد: 22 سخنران خارجی از 8 کشور جهان از جمله آمریکا، فرانسه، انگلیس، هلند بلژیک، ترکیه و مجارستان در جریان دوازدهمین کنگره بین‌المللی جراحان دهان، فک و صورت ایران و چهارمین کنگره بین‌المللی ایمپلنت خلیج فارس که از 7 تا 9 اسفند در هتل المپیک تهران حضور خواهند داشت.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.