هورمون‌تراپی جهت سرطان پروستات باعث افسردگی می‌شود

سلامانه : یک مطالعه جدید و بزرگ بیان می‌کند مردان مسنی که جهت سرطان پروستات تحت درمان سرکوب تستوسترون قرار می‌گیرند، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی باشند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از WebMD، این یافته‌ها بر اساس اطلاعات بیش از ۷۸ هزار مرد امریکایی است که جهت سرطان پروستات اولیه تحت درمان قرار گرفته‌اند.


محققان دریافتند ۷ درصد از کسانی که تحت درمان سرکوب هورمونی قرار گرفتند، در طی چند سال آینده به افسردگی بالینی دچار شدند. در مقایسه، ۵ درصد از کسانی که تحت این درمان نبودند، به افسردگی مبتلا شدند.


محقق ارشد مطالعه، دکتر پاول گوین گفت: «یافته‌ها ثابت نمی‌کنند که هورمون‌تراپی مقصر است. اما شواهد بسیار محکمی ارائه می‌دهند.»


او گفت که تیم تحقیقاتی‌اش حساب عوامل دیگری که می‌توانند باعث افسردگی شوند را، مثل شدت سرطان فرد، سن و تحصیلات، محسوب کرده‌اند. با این حال باز بین هورمون‌تراپی و ریسک افسردگی رابطه‌ای وجود داشت.


به علاوه گوین گفت که هرچه این مردان بیشتر تحت هورمون‌تراپی قرار می‌گرفتند، ریسک ابتلا به افسردگی در آنها افزایش می‌یافت.


۶ درصد از کسانی که در فاصله سه سال از تشخیص سرطان، به مدت شش ماه یا کمتر تحت درمان بودند به افسردگی دچار شدند. این رقم در کسانی که حداقل یک سال تحت درمان بودند به ۸ درصد رسید.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.