دیابت سال‌های زندگی را می‌دزدد و به جایش ناتوانی اضافه می‌کند

سلامانه : محققان می‌گویند که بزرگسالان مبتلا به دیابت زودتر می‌میرند و بیشتر از مردان و زنان غیرمبتلا به مرض قند از ناتوانی‌ها رنج می‌کشند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از WebMD، دیابت‌های نوع ۱ و ۲ طول عمر مردان و زنان ۵۰ ساله را بیش از سه سال کاهش می‌دهند. مطالعه نشان داد که تنها ۱۳ سال از بقیه عمر این افراد بدون ناتوانی طی خواهد شد.


محقق راهبر مطالعه، دایانا ماگلیانو گفت: «مبتلایان به دیابت قسمت چشمگیری از زندگی خود را با ناتوانی سپری می‌کنند. سطوح بالای قند خون مرتبط با دیابت به عوارض عروق خونی می‌انجامد. این امر می‌تواند باعث کاهش بینایی، مشکلات تحرک و قطع عضو شود. از دیگر ناتوانی‌هایی که معمولاً به دیابت ربط داده نمی‌شود، کاهش عملکرد مغز است.»


او اضافه کرد: «ما باید تحقیق کنیم تا بفهمیم مکانیزم ایجاد این ناتوانی‌ها توسط دیابت چیست. این امر سپس به ما کم خواهد کرد تا راه‌کارهایی برای پیش‌گیری از ناتوانی در دیابت پیدا کنیم و بدین طریق به سال‌های خالی از ناتوانی این افراد بی‌افزاییم.»


بنابر تخمین مؤلفان مطالعه، یک مرد ۵۰ ساله دیابتی می‌تواند انتظار داشته باشد که به طور میانگین ۳۰ سال دیگر زندگی کند که حدود ۱۷ سال آن بدون ناتوانی خواهد بود. یک زن ۵۰ ساله احتمالاً ۳۴ سال دیگر زندگی می‌کند اما حدود ۲۱ سال بار ناتوانی را به دوش خواهد کشید.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.