برچسب «بدون گلوتن» از کجا آمد؟

سلامانه : این روزها زندگی بدون گلوتن یکی از محبوب‌ترین رژیم‌های غذایی در ایالات متحده است. بنابر نظرسنجی‌ای که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، از هر پنج نفر، یک نفر گلوتن غذای خود را محدود یا حذف می‌کند. گلوتن پروتئینی است که در گندم و جو یافت می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، پرهیز از گلوتن برای مبتلایان به بیماری سلیاک حیاتی است، زیرا در این افراد گلوتن به روده‌ی کوچک آسیب رسانده و مواد غذایی نمی‌توانند جذب شوند. علائم این بیماری شامل اسهال، یبوست، نفخ و درد است.


اما به گفته‌ی هیون‌سئوک کیم، پزشکی از دانشکده‌ی پزشکی روتجرز نیوجرسی، تنها حدود ۱٪ از جمعیت به بیماری سلیاک دچار است و این رقم در سال‌های اخیر تغییری نکرده است. در مطالعه‌ای که پیشتر در همین ماه منتشر شد، او به بررسی یک پیمایش ملی بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ پرداخت. اگرچه ارقام بیماری سلیاک در این بازه‌ی زمانی ثابت مانده‌ بود، تعداد افراد پیروی رژیم بدون گلوتن سه برابر شده و از نیم درصد به نزدیک ۲ درصد رسیده بود.


محققان مطالعه می‌گویند که برخی از پیروان رژیم بدون گلوتن که در آنها بیماری سلیاک تشخیص داده نشده، ممکن است به حساسیت به گلوتن غیرسلیاکی دچار باشند. افرادی که دچار حساسیت به گلوتن غیر سلیاکی هستند هم علائم مشابهی دارند. مبتلایان به آلرژی گندم هم برای پیشگیری از واکنش آلرژیک از این رژیم پیروی می‌کنند.


با این حال متخصصان می‌گویند که دیگران به این رژیم نیازی ندارند. رژیم بدون گلوتن کم‌فیبر و غنی از چربی و کالری است. به علاوه این رژيم افراد سالم را در معرض کمبود مواد مغذی مثل اسید فولیک، ویتامین ب و آهن قرار می‌دهد. بنابراین پیروی از آن در افراد سالم توصیه نمی‌شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.