به دنیا آوردن دوقلوها در ۳۷ هفتگی شانس مرده‌زایی را کاهش می‌دهد

سلامانه :  تحقیق جدید نشان می‌دهد زنانی که دوقلو باردارند باید برای کاهش خطر مرده‌زایی و مرگ نوزاد، در ۳۷ هفتگی به دنیا بیاورند.

 

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از WebMD، حاملگی نرمال معمولاً ۴۰ هفته طول می‌کشد. شانس مرده‌زایی (وقتی که جنین در رحم می‌میرد) در حاملگی‌های دوقلو بیشتر است و پزشکان به صورت معمول برای جلوگیری از مرده‌زایی دوقلوها را زودتر به دنیا می‌آورند. اما به گفته مؤلفان، پیش از این بهترین زمان برای زایمان مشخص نبود.


جهت پاسخ‌گویی به این سؤال، یک تیم بین‌المللی از محققان به بازبینی ۳۲ مطالعه که در طول ۱۰ سال گذشته انجام شده بود پرداختند. این مطالعات شامل بیش از ۳۵ هزار حاملگی دوقلو بود.
محققان به مقایسه خطر مرده‌زایی با خطر مرگ نوزاد پرداختند. مرگ نوزاد به مرگ تا ۲۸ روز پس از زایمان اطلاق می‌شود.


اگر زمان حاملگی دوقلو بیش از حد طول بکشد، خطر مرده‌زایی بالا می‌رود. اما خطر مرگ نوزاد با افزایش طول حاملگی کاهش می‌یابد. بدین ترتیب محققان می‌خواستند ببینند که چه زمانی خطر یکی از این مشکلات بر دیگری می‌چربد.


در دوقلوهایی که هر کدام یک جفت داشتند، خطر مرده‌زایی و مرگ نوزاد در ۳۷ هفتگی یکی بود. با این حال، اگر زایمان تا ۳۸ هفتگی طول داده می‌شد، خطر مرده‌زایی تا ۹ مرگ در هر ۱۰۰۰ تولد بالا می‌رفت.


در دوقلوهای با جفت مشترک، خطر مرده‌زایی در حاملگی‌های بیش از ۳۶ هفته بیش از خطر مرگ نوزاد بود. اما بنابر گفته‌های محققان، قبل از ارائه توصیه روشنی برای بهترین زمان زایمان، به مطالعات بیشتری نیاز است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.