کیفیت واکسن های تولید داخل از وارداتی بهتر است

سلامانه : رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کیفیت واکسن های تولید داخل به مراتب از وارداتی ها بهتر است.

 به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، «محمد مهدی گویا» با بیان این که بهترین واکسن ب.ث.ژ دنیا در انستیتو پاستور جمهوری اسلامی ایران تولید می شود، افزود: دومین کارخانه تولید این نوع واکسن نیز در دانمارک قرار دارد که کیفیت واکسن های تولیدی آن نسبت به ایران به مراتب در سطح پایین تری قرار دارد.

گویا نیاز سالانه کشور به واکسن ب.ث.ژ را پنج میلیون دُز دانست و اظهارداشت: هم اکنون به اندازه کافی ذخیره واکسن ب.ث.ژ در کشور وجود دارد و موسسه پاستور از ابتدای سال تاکنون سه میلیون و 500هزار دُز از این نوع واکسن تولید کرده است.

وی نیاز سالانه کشور به واکسن هپاتیت «ب» را نیز 9 میلیون دُز اعلام کرد و گفت: انستیتو پاستور از ابتدای سال تاکنون سه میلیون و 800 هزار دُز از این نوع واکسن را تولید کرده است و این موسسه برای تامین نیازها مشکلی وجود ندارد.

گویا در خصوص تولید واکسن ام.ام.آر(سرخک ، سرخجه ، اوریون) اظهار داشت: این واکسن در کشور به صورت تک دُزی، دو دُزی و پنج دُزی تولید می شود و نیاز ما به واکسن ام.ام.آر تک دُزی است.

وی افزود: نیاز سالانه کشور پنج میلیون دُز واکسن تک دُزی ام.ام.آر است و مقرر شده موسسات واکسن سازی نیاز داخلی را برآورده کنند که به نظر می رسد در این بخش به واردات هم نیاز پیدا خواهیم کرد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: واکسن دی.تی.پی (ضد سیاه سرفه) که موسسه رازی ایران تولید می کند از نوع وارداتی آن بسیار بهتر است ولی متاسفانه هم اکنون در کشور تولید نمی شود.

گویا افزود: نیاز سالانه کشور به این واکسن هشت میلیون دُز است و از ابتدای سال پنج میلیون دُز آن تهیه شده است و برای تامین مابقی نیاز کشور نیز به این واکسن نیز مشکلی وجود ندارد.

وی نیاز سالانه کشور به واکسن فلج اطفال را نیز 18 میلیون دُز اعلام کرد و گفت: موجودی فعلی کشور نیازها را تامین می کند و برای واردات دو تا سه میلیون دُز از این واکسن هم در حال برنامه ریزی هستیم.

گویا در خصوص تولید واکسن هاری در کشور هم اظهار داشت: سالانه 500 هزار دُز واکسن هاری در کشور نیاز داریم که هم اکنون 320 هزار دُز از این نوع واکسن در کشور ذخیره شده است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.