جنجال در اسپانیا بر سر لغو قانون سقط جنین

جنجال در اسپانیا بر سر لغو قانون سقط جنین

سلامانه :تلاش برای تصویب قانون جدیدی که در آن، سقط جنین ممنوع می شود، در اسپانیا جنجال به پا کرده.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» به نقل از «بی بی سی»، در قانون جدید فقط زمانی اجازه سقط جنین داده می شود که یا به مادر تجاوز شده باشد و یا سلامت مادر به طور جدی در خطر باشد. 


به دنبال اعتراض مردم و راهپیمایی طرفداران حقوق زنان جلوی مجلس، دولت اعلام کرده این قانون را تلطیف خواهد کرد و تغییراتی در آن به وجود می اورد اما بررسی ها نشان می دهد که این قانون، باعث کاهش محبوبیت حزب حاکم (حزب مردم) و پایین آمدن آرای آن می شود.


پس از پایان دیکتاتوری فرانکو، اسپانیا هم به جرگه کشورهای آزاد اروپا پیوست و سقط جنین از 1985 در این کشور آزاد شد. حزب سوسیالیست هم که در سال 2010 قدرت را در دست داشت، قانون جدیدی تصویب کرد و به هر زنی که زیر 14 هفته باردار بود، اجازه سقط جنین داد؛ اما نکته اینجا است که در پس ظاهر آزاد اندیش اسپانیا، جامعه ای سنتی خوابیده که زیر نفوذ کلیسا است و همین سبب شده تا قوانینی از این دست به عرصه سیاست راه پیدا کنند. 


حزب مردم هم در سال 2011 اعلام کرد قانون سقط جنین را تغییر می دهد اما 2 سال طول کشید تا این قانون جدید را پیشنهاد دهد. به هر حال، حتی برخی از چهره های شاخص همین حزب هم از قانون جدید انتقاد کرده اند و به نظر می رسد تصویب، تصحیح یا رد آن هم ماه ها طول بکشد.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.