بارداری و دارو کارد و پنیرند؟

سلامانه : استفاده از انواع داروها، بدون تجویز پزشک و خودسرانه، به سلامت ما آسیب می‌زند. البته خیلی از ما برای تسکین برخی دردهای جزیی مثل سردردهایی که سراغ بعضی‌ها می‌آید، دل‌دردهای مقطعی و...

هفته نامه سلامت نوشت:

 گاهی از مسکن‌هایی که می‌شناسیم و بی‌خطرند استفاده می‌کنیم اما آیا این کار برای یک خانم باردار هم امکان‌پذیر است؟ اصلا خانمی که از قبل دارویی مصرف می‌کرده، چطور می‌تواند به این روند ادامه دهد؟ این مطلب را مطالعه کنید تا جواب سوال‌های دارویی‌تان را هنگام بارداری بگیرید.

 

1. چگونه می‌توانم تصمیم بگیرم حین بارداری دارویی مصرف کنم یا نه؟

اگر قرار است حین بارداری دارویی مصرف کنید، از پزشک درباره مزایا و معایب مصرف آن بپرسید.

مزایا: ببینید مصرف دارو چه ویژگی‌های مثبتی برای شما و جنینتان می‌تواند داشته باشد. مثلا گاهی درد ناشی از یک عارضه، می‌تواند باعث بروز استرس شود که مستقیم روی جنین اثر می‌گذارد.

معایب: دقت کنید مصرف دارو چه ناراحتی‌هایی برای شما و رشد جنینتان ایجاد می‌کند.

گاهی هم مصرف برخی داروها انتخابی است. یعنی می‌توانید انتخاب کنید که دارو را مصرف کنید یا نه. مثلا سرما خورده‌اید و در حالت عادی برای آبریزش بینی‌تان دارو مصرف می‌کرده‌اید اما حالا که باردارید، انتخاب با شماست. البته در برخی موارد، مصرف دارو دیگر انتخابی نیست مثلا باید داروهای ضدافسردگی، دیابت و آسم را با نظر پزشک مصرف کنید.

 

2. آیا اگر قصد بارداری داشته باشم، می‌توانم به مصرف دارو (دارویی که از قبل مصرف می‌کردم) ادامه دهم؟

اینکه متوجه شوید دقیقا چه زمانی باردار خواهید شد، کمی سخت است. بهترین اقدام این است که وقتی قصد باردار شدن دارید، قبل از هر اقدامی به پزشک مراجعه کنید و در مورد خودتان به پزشک اطلاعات دارویی و غذایی دهید و به‌خصوص در مورد داروهایی که به هر دلیلی هر روز آنها را مصرف می‌کنید. گاهی پزشک آنها را تغییر می‌دهد، گاهی از مصرف دارو منعتان می‌کند و برخی اوقات هم مقدار آنها را تغییر می‌دهد. هر خانمی با دیگری متفاوت است.

 

3. باردار هستم و بیمار شده‌ام و به دارو احتیاج دارم. چه کنم؟

حتی اگر مجبور باشید دارو مصرف کنید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. برخی بیماری‌ها به درمان نیاز دارد و در این مواقع مصرف نکردن دارو ممکن است به شما و جنینتان آسیب برساند. مثلا اگر مشکلات مربوط به عفونت مجاری ادرار درمان نشود، باعث عفونت کلیه‌ها خواهد شد، نتیجه‌ عفونت کلیه‌ها هم درد زایمان از نوع شدید و به دنیا آمدن کودکی با وزن کمتر از معمول است. پس در این مواقع، با تجویز پزشک مصرف آنتی‌بیوتیک برای برطرف کردن این مشکل الزامی است.

 

4. آیا مصرف ویتامین‌ها هنگام بارداری بی‌خطر است؟

مولتی‌ویتامین‌ها و ویتامین‌های مخصوص دوران بارداری‌ای وجود دارد که مصرف آنها نه‌تنها ‌خطری ندارد بلکه لازم و ضروری هم است. خانم‌های باردار و خانم‌هایی که قصد باردار شدن دارند، باید روزانه به اندازه‌ای مولتی‌ویتامین مصرف کنند که حدود 400 میکروگرم اسیدفولیک داشته باشد. به این دلیل که مصرف فولیک‌اسید شانس ابتلا به نقص لوله عصبی یا در اصطلاح پزشکی اسپینابیفیدا را کم می‌کند. درواقع اگر این اتفاق بیفتد، مغز درست کار نمی‌کند اما همه این توضیح‌ها دلیل نمی‌شود بدون تجویز پزشک، ویتامین‌ مصرف کنید چرا که خیلی از ویتامین‌ها می‌توانند برای جنین مضر باشند. مثلا مصرف بیش از اندازه ویتامین A می‌تواند باعث تولد نوزاد ناقص شود.

 

5. مصرف داروهای گیاهی یا محصولات گیاهی هنگام بارداری اشکالی ندارد؟

نتایج تحقیقات نشان داده برخی محصولات گیاهی می‌‌توانند باعث آرامش در دوران بارداری شوند اما چون مضر بودن یا نبودن آنها به اثبات نرسیده، حتما برای مصرف این محصولات هم با پزشکتان مشورت کنید. ممکن است ترکیب این مواد با سایر موادغذایی‌ای که مصرف می‌کنید به رشد کودک آسیب بزند. در ضمن سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف این داروها را در دوران بارداری تایید نکرده است.

منبع: etreenceinte.com 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.