زایمان بدون درد حق شماست!

سلامانه : قطعا یکی از جذاب‌ترین و مهیج‌ترین تجربه‌های زندگی هر خانمی زایمان اوست؛‌ تجربه‌ای که به دردناک بودن، معروف است اما می‌توان آن را طوری آسان کرد که در عین حال که بدون درد است، فرد مجبور نشود تن به تیغ سزارین و عوارض بیهوشی عمومی بسپارد.


به گزارش سلامت، امروزه در اروپا، حدود 80 درصد و در آمریکا 50 درصد زنان درخواست بی‌دردی حین زایمان را دارند اما در ایران چون خانم‌ها از این موضوع بی‌اطلاع هستند انتخابشان سزارین است. حق هر انسانی است که در دنیای مدرن طب امروز، خواستار درمان بدون درد باشد و برای همین است که بیماران نیز از کشیدن و پرکردن دندان تا سردرد و درد زایمان را با حداقل درد می‌خواهند. درخصوص زایمان بی‌درد در كشور هر بار صحبتی به میان آمده بسیاری از مردم نبود نیروی متخصص در این امر را مطرح کردند و برخی از متخصصان زنان و زایمان هم تایید کردند ما برای زایمان بدون درد به متخصص بیهوشی دوره‌دیده نیازمندیم.

برای اطلاع باید یادآور شوم در سال 82، بیش از 140 نفر از متخصصان بیهوشی برای گذراندن دوره زایمان بی‌درد به دانشگاه تولز فرانسه فرستاده شدند و می‌توان گفت در 10 سال اخیر، 90 درصد متخصصان بیهوشی توانایی انجام زایمان بی‌درد را دارند و این مهم نسبت به بیهوشی عمل سزارین ارجحیت دارد اما برای انجام چنین كاری در كشور، ابتدا باید همكاری‌های بین‌بخشی میان متخصصان زنان و بیهوشی صورت بگیرد، سپس تعرفه درستی نیز برای این كار (به علت زمان‌بر بودن آن نسبت به سزارین) تعیین شود.

با توجه به اینكه زایمان بی‌درد در ایران به‌صورت موردی انجام می‌گیرد، شایسته است رسانه‌ها و مطبوعات به این موضوع بپردازند و در این زمینه تبلیغات مناسبی را برای آگاهی عمومی انجام دهند تا خانم‌ها از این امكانات در كشور بهره‌مند شوند و هنگام مراجعه به مطب متخصصان زنان و زایمان از پزشك خود درخواست زایمان بی‌درد كنند تا به این ترتیب، پزشك ملزم به زایمان طبیعی، بی‌درد، بی‌خطر و بدون عارضه مگر در موارد خاص كه بیمار احتیاج به عمل سزارین دارد، برای بیمار خود شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.