داروهای ضدافسردگی موجب تعریق شبانه می‌شوند

سلامانه : یک عصب‌شناس با اشاره به دلایل تعریق شبانه، سبک زندگی، فرهنگ خواب و عوارض برخی داروها مانند ضدافسردگی‌ها را در ابتلا به این اختلال موثر عنوان کرد.

حسن عشایری در گفت و گو با  فارس، در پاسخ به سوال یکی از شهروندان، درباره دلایل تعریق شبانه اظهار داشت: تعریق شبانه، تعریق زیاد در طول شب است که نسبتاً شایع بوده و به عواملی مانند سبک زندگی، فرهنگ خواب و عوارض برخی داروها مانند ضد افسردگی‌ها مربوط است.

وی افزود: سیستم خودمختار بدن شامل سمپاتیک و پاراسمپاتیک می‌شود که نظم آن بر اثر افسردگی و اضطراب از بین می‌رود.

وی ادامه داد: تعریق همان ادرار است منتها با غلظت کم. بنابراین افراد برای پیشگیری از تعریق شبانه باید سبک زندگی خود را طوری تنظیم کنند که در ساعات پایانی شب غذا و مایعات مصرف نکنند.

این عصب شناس گفت: فرهنگ خواب بسیار مهم است. پوشیدن لباس خواب مناسب، درجه حرارت اتاق در جلوگیری از تعریق شبانه موثر است.

وی افزود: متأسفانه برخی با لباس بیرون خود به رختخواب می‌روند در حالی که فرهنگ خواب ایجاب می‌کند تا با لباس راحت و مناسب به رختخواب برویم.

وی ادامه داد:‌ همچنین برخی داروها مانند ضد افسردگی‌ها در تعریق شبانه موثرند.

این متخصص بهداشت روان اظهار داشت: عصب شناس معروفی می‌گوید« هر گونه اختلال رفتاری بر خواب و هر گونه اختلال خواب موجب اختلال روانی رفتاری می‌شود»

وی افزود: علاوه بر اثرات جانبی مصرف داروهای ضد افسردگی که می‌تواند موجب تعریق شبانه ‌شود، باید گفت مبتلایان به افسردگی در سیستم بدنی خود دچار مشکل هستند که این عامل نیز به تعریق شبانه دامن می‌زند.

وی خاطر نشان کرد: افراد برای پیشگیری از تعریق شبانه از خوردن غذاهایی حاوی نمک زیاد،‌قهوه و چای پرهیز کنند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.