چگونه سلامت چشم ها را به خطر می اندازیم

سلامانه :  همه ما به یاد داریم که در کودکی والدین ما را از این که خیلی نزدیک به صفحه تلویزیون بنشینیم بر حذر می کردند. آن ها از ضعیف شدن یا آسیب دیدن چشم کودکان شان بیم داشتند. اما عوامل دیگری نیز وجود دارد که سلامت چشم ها را به خطر می اندازد.

به گزارش  روزنامه خراسان ؛ افراط در استفاده از قطره چشم:قطره هایی که قرمزی چشم را از بین می برد، ظاهر چشم را بهتر می کند. زیرا به طور موقت باعث می شود رگ های خونی منقبض شود. اما پس از گذشت چند ساعت، اثر دارو از بین می رود و رگ های خونی گشاد می شود و چشم قرمزتر از قبل خواهد شد.

درمان نادرست خشکی چشم ها:اغلب قطره های نرم کننده چشم حاوی ماده نگه دارنده است و بدین علت استفاده زیاد از آن ها باعث ناراحتی چشم ها می شود.

اگر به علت خارش چشم از این قطره ها استفاده می کنید قطره را در یخچال قرار دهید تا خنکی آن حالت خارش را از بین ببرد. از مالیدن چشم بپرهیزید و برای افزایش رطوبت آن در منزل از دستگاه بخور استفاده کنید.

رعایت نکردن نکات لازم بهداشتی مربوط به لنزهای چشم: هر بار برای شست وشوی لنزها از مایع تمیز و تازه استفاده کنید و هرگز با آب دهان یا آب معمولی لنز را نشویید. در حمام، هنگام دوش گرفتن و شنا از لنز استفاده نکنید. برای این که به چشم ها اکسیژن کافی برسد، هرگز با لنز نخوابید.

بدون هماهنگی با چشم پزشک لنز خریداری نکنید زیرا در صورت نامناسب بودن لنز احتمال عفونت بالا می رود.ممکن است، هنگام در آوردن آن ها احتمال ایجاد خراش روی قرنیه وجود دارد. این خراشیدگی می تواند مکانی برای تجمع باکتری های مضر شود.

استفاده از لوازم آرایشی قدیمی و خوابیدن با آرایش:برای پیشگیری از قرار گرفتن در معرض باکتر ی های ایجاد کننده عفونت، لوازم آرایشی را ۳ ماه پس از خرید دور بیندازید و همیشه قبل از خواب آرایش صورتتان را پاک کنید.

ازعینک های محافظ استفاده کنید:عینک محافظ مانند عینک شنا را تنها هنگام شنا کردن استفاده نکنید. عینک های محافظ را می توانید هنگام کوتاه کردن علف و انجام تعمیرات منزل نیز استفاده کنید تا آشغال های موجود در هوا به چشم لطمه نزند. افرادی که در نزدیکی محلی قرار دارند که در آن جا تعمیرات یا کارهایی از این قبیل انجام می شود نیز باید از عینک محافظ استفاده کنند.

استعمال سیگار: استعمال سیگار پیامدهای ناگوار زیادی دارد اما یکی از آن ها افزایش خطر آب مروارید و آسیب دیدن لکه زرد است.

سیگار کشیدن توانایی بدن برای تامین ماده مغذی کافی و اکسیژن رسانی به بافت ها از جمله بافت چشم را مختل می کند.

معاینه منظم چشم:گاهی به چشم پزشک مراجعه کنید به ویژه اگر بیماری هایی مانند فشار خون بالا و دیابت دارید. دیابت کنترل نشده می تواند به نابینایی منجر شود.

توجه نکردن به علایم:تصور نکنید تاری دید، قرمزی چشم و حساسیت به نور خود به خود از بین می رود. به طور جدی این علایم ممکن است نشانه های خطرناک بروز مشکل در چشم باشد. پس بهتر است هر چه زودتر به چشم پزشک مراجعه کنید. تاخیر در مراجعه به پزشک باعث وخیم تر شدن وضعیت چشم شما می شود.

استفاده نکردن از عینک آفتابی:در بیرون از منزل، از کلاه با سایه بان پهن و عینک استفاده کنید تا چشم های شما در برابر اشعه ماورای بنفش محافظت شود. اشعه ماورای بنفش به مردمک چشم آسیب می رساند و احتمال بروز آب مروارید را افزایش می دهد.

علاوه بر آن، این اشعه خطرناک احتمال ابتلا به سرطان پوست را نیز بالا می برد. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، باعث سوختگی بافت چشم می شود.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.