داروی جدید درمان سرطان تحت پوشش بیمه قرار گرفت

سلامانه :داروی زیتاکس که از نسل جدید داروهای نو ترکیب به شمار می رود، با هدف درمان بیماران سرطانی و بیماران دچار نقص سیستم ایمنی از سوی متخصصان کشور به تولید انبوه رسید و تحت پوشش بیمه قرار گرفت.

 

به گزارش ایرنا، رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو روز پنجشنبه در مراسم رونمایی از داروی زیتاکس(ریتوکسیمب) که برای درمان انواعی از بیماران سرطانی و لنفوم و بیماران دچار نقص سیستم ایمنی بدن همچون بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید و پسوریازیس به کار می رود از پوشش بیمه ای این دارو خبر داد.

یادآور می شود که زیتاکس از روز گذشته 16 بهمن ماه در داروخانه های سراسر کشور توزیع شده است.

دیناروند گفت: مجوز تولید این دارو از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منوط به رعایت کیفیت و ضوابط و پس از مشخص شدن اثر بخشی و نداشتن عوارض جانبی غیر شایع اجازه ورود آن به بازار صادر شد.

وی با اشاره به اینکه، طی 3 تا 4 سال آینده دوران شکوفایی صنعت داروسازی به خصوص داروهای بیوتکنولوژی در کشور است، گفت: شرکتهایی که به شکل سنتی در داخل کشور به تولید دارو می پردازند، نتوانسته اند به فراتر از مرزهای کشور بروند، در حالی که برای توسعه صنعت دارو می بایست به سمت تولید داروهای بیوتکنولوژی رفت.

وی خطاب به شرکت تولیدکننده داروی زیتاکس اظهار داشت: تولید داروهای بیوتکنولوژی سبب شده تا شرکتهای داخلی فراتر از مرزها رفته، محصولات خود را به دیگر کشورها صادر کنند و وزارت بهداشت از این اقدام حمایت کامل می کند.

بهروز وزیری مدیر عامل شرکت دارویی آریوژن نیز در این مراسم گفت: زیتاکس که دارویی تزریقی است، یک سوم قیمت مشابه خارجی خود است که هم اینک در بازار کشور به بیماران عرضه می شود.

وی با بیان این که، تولید این دارو، علاوه بر ممانعت از خروج ارز از کشور، سبب اشتغال زایی نیز می شود افزود: زیتاکس جزو آخرین نسل داروهای نو ترکیب است و این دارو به طریق فناوری زیستی و به روش مهندسی ژنتیک به تولید رسیده است.

وزیری تصریح کرد: مولکول های آنتی بادی در این دارو مانند یک گلوله جادویی عمل می کند که پس از ورود به بدن به طور مشخص هدف را که سلول های معیوب است، پیدا کرده، آنها را از بین می برد.

وی با یادآوری اینکه، فناوری تولید این دارو در داخل کشور صورت گرفته و جزو دستاوردهای ملی محسوب می شود، گفت: از جمله مزیتهای این دارو آن است که بدون اتکا به خارج از کشور کلیه مراحل فرمولاسیون و تولید آن در داخل کشور و زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به انجام رسیده است.

بابک خوئین مدیر توسعه بازرگانی شرکت دارویی تولید کننده نیز در این خصوص گفت: هم اینک نوع خارجی این دارو توسط یک شرکت سوئیسی تولید می شود و جز یکی از پر مصرف ترین داروهای مونوکلونال آنتی بادی در سطح جهان به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه، واردات داروی ˈریتوکسیمبˈ سالانه نزدیک به 20 میلیون یوروست، اظهار داشت: تولید این دارو می تواند معادل 12 میلیون یورو صرفه جویی ارزی داشته باشد.

به گفته خوئین، به دلیل کیفیت کاملا مشابه نمونه خارجی و حجم تولید بالای این دارو، امکان عقد قراردادهایی به منظور ثبت و صادرات آن به خارج از کشور نیز مهیا شده است.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر تولید این دارو در داخل کشور علاوه بر جلوگیری از خروج ارز، سبب اشتغالزایی جوانان تحصیلکرده و جلوگیری از مهاجرت آنان به خارج کشور نیز شده است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.