سبزی، میوه، حرکت!

سلامانه : سالمندی عبارت است از تغییرهای فیزیولوژیك در اندام‌ها كه در طول زمان ظاهر می‌شود و باعث می‌شود به تدریج‌ دگرگونی‌هایی در ساختمان و عملكرد اعضای بدن فرد ایجاد شود...

هفته نامه سلامت نوشت:

 تغییرها فقط به اجزای بدن محدود نمی‌شود بلكه نامتوازن‌شدن هورمون‌های ترشحی و اختلال‌های روانی و اجتماعی نیز قابلیت انطباق فرد سالمند را با شرایط درونی و بیرونی درهم می‌ریزد. این هفته به تغییرات دستگاه گوارش سالمندان می‌پردازیم. 
در این باره با دكتر مهرداد حق‌ازلی، فوق‌تخصص بیماری‌های گوارش و كبد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران به گفت‌وگو نشستیم.

 

سلامت: بیماران سالمندی كه به شما مراجعه می‌كنند اغلب از چه عارضه‌ای شكایت دارند؟

آنچه بیش از همه گوارش سالمندان را آزار می‌دهد، مشكل یبوست است چون با افزایش سن، عضلات دیواره لوله گوارش به تدریج ضعیف‌تر می‌شوند و قدرت حركت‌دادن رو به جلوی محتویات روده كاهش می‌یابد. این مهم‌‌‌ترین وضعیتی است كه در بدن افراد مسن رخ می‌دهد اما علت یبوست فقط به این امر محدود نمی‌شود. بسیاری از سالمندان، باید از داروهای ضدفشارخون ادرارآور استفاده كنند. با مصرف چنین داروهایی آب بدن كاهش می‌یابد و یبوست اتفاق می‌افتد. مورد دیگر درباره كسانی است كه به بیماری دیابت مبتلا هستند. اگر دیابت به خوبی كنترل نشود، روی دستگاه عصبی اثری تخریبی می‌گذارد و اعصاب پیام‌آور به روده به درستی پیام را صادر نمی‌كنند. عامل بعدی به كاهش یا عدم تحرك افراد مسن مربوط می‌شود. در هر حال همه این موارد دست به دست می‌دهند و مشكل یبوست را در فرد به وجود می‌آورند.

سلامت: لطفا درمان یبوست را مرحله‌به‌مرحله توضیح دهید.

اول از هر چیز باید از وجود بیماری‌های زمینه‌ای بیمار مطلع شویم و فشارخون، دیابت و بیماری‌های هورمونی و غددی را كاملا تحت‌كنترل درآوریم و داروهای مصرفی بیماران را تعدیل كنیم. تحرك سالمندان باید بیشتر شود و از غذاهایی باید استفاده كنند كه حاوی سبزی‌ها و میوه‌ها (با فیبر بیشتر) و غذاهای نرم باشد. اینها درمان‌هایی است كه برای برطرف شدن یبوست در نظر گرفته می‌شود. گاهی یبوست به درمان‌های اولیه پاسخ نمی‌دهد یا آنقدر شدید است كه مجبوریم از داروهای ملین برای رفع آن استفاده كنیم. ملین‌ها آخرین مرحله درمان یبوست هستند و مصرف آنها باید زیر نظر پزشك باشد چون اگر در استفاده از آنها افراط شود، ممكن است در نهایت چرخه معیوبی پدید آید كه در آن یبوست شدت یابد.

سلامت: دیگر چه بیماری‌های گوارشی در سالمندان شیوع دارند؟

بیماری‌های حركتی مری در افراد سالمند شیوع زیادی دارد و چه بسا مشكلاتی را در بلعشان به وجود آورد. مشكلات التهابی و ریفلاكس (بازگشت محتویات معده به درون مری) كه در این گروه سنی دیده می‌شود، می‌تواند به دلیل اضطراب یا افسردگی‌شان باشد ولی آنچه باعث نگرانی ما می‌‌شود مشكلات بلعی است كه بیمار از آنها شكایت می‌كند. مصرف بعضی از داروها، زخم‌ها و سرطان‌ مری باعث می‌شود فرد نتواند غذا را به راحتی ببلعد. در این مواقع، استفاده از دستگاه آندوسكوپی و با دید مستقیم به تشخیص كمك می‌كند. مشكلات معده نیز به وفور دیده می‌شود. اغلب بیماران ممكن است از داروهای زیادی استفاده كنند. این داروها ممكن است خطر خونریزی معده یا زخم‌های روده‌ای را بالا ببرند، بنابراین سالمندان باید توجه داشته باشند خودسرانه و بدون تجویز پزشك دارویی مصرف نكنند.

سلامت: چگونه می‌توان از بروز سرطان‌های دستگاه گوارش جلوگیری كرد؟

اقدام‌های پیشگیرانه،‌ بهترین روش برای مبارزه با بروز بیماری‌هاست. همه افراد باید بعد از 50 سالگی آزمایش‌های غربالگری سرطان به خصوص روده بزرگ را انجام دهند. آزمایش‌هایی مانند كولونوسكوپی و آزمایش خون نهفته در مدفوع، بهترین راه جلوگیری از مرگ‌ومیر به دلیل سرطان روده‌بزرگ است. داشتن شرح‌حال درستی از بیمار، شامل سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان، مشاوره ژنتیك، رژیم غذایی متعادل، نكشیدن سیگار، آزمایش شمار سلول‌های خون و آزمایش‌های تخصصی، اندازه‌گیری هورمون‌های تیرویید، كلسیم، فسفرخون و سنجش عملكرد كلیوی اطلاعات بسیار ارزنده‌ای به پزشك معالج و نحوه پیگیری بیمار خواهد داد. در مورد سایر موارد نیز حتما باید با پزشك معالجتان مشورت كنید ولی مهم‌تر از همه، كنترل بیماری‌های زمینه‌ای است به خصوص بیماری‌ دیابت كه شاید بسیاری از مردم با آن درگیر هستند. همه كسانی كه از بیماری‌های مزمن رنج می‌برند با كنترل به موقع آن می‌توانند عوارض‌اش را كاهش دهند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.