اینجا همه سیگار می کشند

سلامانه : تا بحال این همه سیگاری یکجا ندیده بودم و این، زمانی شگفت آفرین می شود که قراراست به عنوان خبرنگار برای نخستین بار پوشش یک رویداد سینمایی را تجربه کنم .

 به گزارش ایرنا، اینجا سالن نمایش فیلم های سی و دومین جشنواره بین المللی فجر است و امشب هفتمین شب نمایش آثار این جشنواره ، سینماگران تا 22 بهمن ماه وقت دارند تا آثار خود را به قضاوت بگذارند.

شاید به جرات بگویم که اینجا اکثر افراد سیگار می کشند. حتی هنرمندانی که آنها را به عنوان بزرگان سینمای ایران می شناختم نیز سیگار را میهمان لبان خود می کنند. 

سیگاری های محترم معمولا در زمان استراحت بین فیلم ها به محوطه اطراف سالن همایش می آیند تا به قول خودشان ˈنفسی بکشندˈ و تمرکزی پیدا کنند. 

خانم ها جمعیت کثیری از این سیگاری ها را به خود اختصاص می دهند و به با ژستی خاص در رقابت با مردان سیگار را با سیگار روشن می کنند.

نکته جالب اینجاست که این دوستان سیگاری که در تمامی اقشار نیز نفوذ دارند تا کنون 16 بار به من سیگار تعارف کردند و به دنبال استقبال از من در جمع خودشان بودند؛ اما خوشبختانه من سیگاری نیستم ! 

شدت سیگار کشیدن این دوستان در حدی است که مجری سالن روزی دو سه بار از آنها خواهش می کند که سیگارهای خود را در فضای باز روشن کنند و در خارج از سالن نفش بکشند.

حتی در حاشیه فیلم ˈزندگی جای دیگریستˈ بوی این میهمان ناخواننده از میان جمعیت به مشام می رسید ، کسی در لابلای صندلی ها بی سروصدا سیگار روشن کرده بود ، اعتراض ها ، سیگار جان گرفته را کشت . 

از یک خانم بازیگر جوان که در فضای باز سیگار دود می کرد پرسیدم ˈروزی چند پاک سیگار می کشیˈ که جواب داد: ˈروزی کمتر از نصف پاکت می کشمˈ؛ به او گفتم که ˈسیگار بر زیبایی و سلامت تاثیر می گذارد و شما بازیگران به این دو مولفه نیاز دارید، حال چرا بازهم سیگار دود می کنید؟ˈ که در جواب گفت: ˈاز مضرات سیگار با خبرم اما به آن عادت کردم؛ به هرحال اینجا در میان هنرمندان همه سیگار می کشند.ˈ 

رواشناسان اجتماعی می گویند: بازیگران از جمله افرادی هستند که بیشترین تاثیر را در شکل گیری رفتار جامعه دارند به ویژه در جامعه ای که هم اکنون 500 هزار دانش آموز در معرض خطر اعتیاد قرار دارند .

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که سیگار در هر 15 ثانیه یک قربانی می گیرد و با ادامه روند ترویج سیگار در 40 سال آینده این زمان به 5 ثانیه کاهش خواهد یافت. حال سوال اینجاست چه کسی می تواند هنرمندان ما را به ترک سیگار ترغیب کند ؟ 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.