پوستتان حساس است؟

سلامانه : یکی از همراهان همیشگی «سلامت» پرسیده‌اند: «منظور متخصصان شما از «پوست‌های حساس» چیست و آیا پوست حساس هم مانند پوست‌های چرب و خشک، در طبقه‌بندی انواع پوست‌ها جای می‌گیرد؟»...

هفته نامه سلامت نوشت:

پاسخ این است که برخی افراد پوست‌های حساسی دارند؛ یعنی پوستشان در برابر گرما،‌ سرما یا با استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده و ضدآفتاب هم دچار التهاب، قرمزی و خارش می‌شود. ممکن است گروهی از این افراد، زمینه ابتلا به آلرژی یا اگزما هم داشته باشند و برخی هم هیچ سابقه‌ ای از اگزما ندارند. آنها معمولا در دوران کودکی هم با استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده و ضدآفتاب معمولی دچار التهاب و قرمزی پوست می‌شده‌اند بنابراین خودشان می‌دانند پوستشان حساس است و نباید هر کرم یا محصول آرایشی - بهداشتی‌ای را انتخاب كنند.

این افراد برحسب تجربه یا بعد از مراجعه به متخصصان پوست، متوجه می‌شوند باید همیشه از کرم‌ها و محصولات مخصوص پوست‌های حساس که عطر و مواد نگهدارنده ندارند مانند اوسرین یا وازلین که حاوی مواد معطر نیستند، استفاده كنند. به‌طورکلی، بیشتر کرم‌ها و محصولات آرایشی- بهداشتی حاوی مواد نگهدارنده و معطر خاصی هستند که می‌تواند باعث تحریک پوست‌های حساس و افزایش واکنش و التهاب‌های پوستی شود.

برخی افراد دچار پوست‌های‌ حساس، از اگزمای سرشتی و گاهی آسم هم رنج می‌برند؛ یعنی پوست آنها به بسیاری از آلرژن‌ها حساسیت نشان می‌دهد. در مواردی هم این افراد، دچار بیماری روزاسه هستند و به‌همین دلیل معمولا از قرمزی بیش از حد و التهاب پوست، به‌خصوص در مواجهه با نور آفتاب،‌ گرما، سرما، حرارت اجاق گاز و انواع گرم‌کننده‌ها یا حتی بعد از حمام کردن، شکایت می‌کنند. درنهایت می‌توان گفت تمام افرادی که پوست حساسی دارند، باید دور مصرف محصولات آرایشی- بهداشتی را خط بکشند و حتی ضدآفتاب‌ معمولی هم استفاده نکنند. این افراد می‌توانند از مرطوب‌کننده‌ مخصوص پوست‌های حساس و از کرم‌های ضدآفتاب مینرال یا فیزیکی به‌جای انواع شیمیایی آنها استفاده كنند. استفاده از کلاه و دستکش و محافظت پوست از سرما، گرما و آفتاب در این گروه باید جدی گرفته شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.