یادداشتی از نسرین ابراهیم‌زاده، کارشناس ارشد روانشناسی عمومی و زوج‌درمانگر

اولین شرط موفق در ازدواج، هرگز به دنبال تغییر یکدیگر نباشید

اولین شرط موفق در ازدواج، هرگز به دنبال تغییر یکدیگر نباشید

سلامانه : اولین شرط در یک ازدواج موفق این است که ما هرگز نباید تلاش کنیم همسرمان را تغییر دهیم.  متاسفانه اکثر زوج‌ها هنگام مراجعه به مشاور مشکلات زیادی را عنوان می‌کنند و در نهایت اعتقاد دارند که اگر همسرشان تغییر کند و هر آنچه را که آنها اعتقاد دارند، درست است انجام دهد قاعدتا مشکلی نخواهند داشت.....

اولین شرط در یک ازدواج موفق این است که ما هرگز نباید تلاش کنیم همسرمان را تغییر دهیم.  متاسفانه اکثر زوج‌ها هنگام مراجعه به مشاور مشکلات زیادی را عنوان می‌کنند و در نهایت اعتقاد دارند که اگر همسرشان تغییر کند و هر آنچه را که آنها اعتقاد دارند، درست است انجام دهد قاعدتا مشکلی نخواهند داشت و در اصل به مشاور می‌گویند لطفا به ما بگویید چه کار کنیم تا همسرمان تغییر کند!

در همین ابتدای امر باید متذکر شوم که در روشی که ما پیشنهاد می‌دهیم. هدف همسر نیست بلکه هدف اصلی خود من باید باشم. من باید تغییر کنم، من باید انتخاب کنم و من باید مسئولیت اعمال و افکار و گفتارم را بپذیرم. در این روش ما فرض می‌کنیم همسرمان نمی‌خواهد تغییر کند و هیچ قدمی هم بر نمی‌دارد.

با این فرض ما پیش خواهیم رفت، زیرا اعتقاد داریم که هر کسی فقط می‌تواند خودش را تغییر دهد و البته این هم مستلزم این است که بخواهد تغییر کند و در چنین شرایطی تلاش برای تغییر لازم است و بدون زحمت و تلاش هرگز نتیجه‌ای را دریافت نخواهیم کرد. ضمن اینکه معتقدیم بعد از این مرحله، یعنی خواستن برای تغییر و تلاش برای تغییر بدون هیچ‌گونه فشار یا کنترلی بر همسر، خواه ناخواه طرف مقابل ما تحت‌تاثیر تغییرات ما خودش با کنترل و میل خودش پا پیش خواهد گذاشت و او هم تغییراتی را خواهان می‌شود. و اگر چنین اتفاقی هم نیفتد در نهایت این خود ما هستیم که انتخاب می‌کنیم با همسری که به هیچ‌عنوان تغییری را پذیرا نیست بمانیم یا نمانیم یا چگونه رفتار کنیم. ولی قبل از هر رفتار و تصمیمی باید با خودمان صادق باشیم و مطمئن باشیم که لااقل همه تلاشمان را به‌کار بسته‌ایم و زود قضاوت نکرده‌ایم. 

 

*نسرین ابراهیم‌زاده، کارشناس ارشد روانشناسی عمومی و زوج‌درمانگر

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.