دکتر پرویز رزاقی در گفتگو با سلامانه:

به‌خاطر رفع نیازهای جنسی‌تان ازدواج نکنید!

به‌خاطر رفع نیازهای جنسی‌تان ازدواج نکنید!

سلامانه : رفع نیازهای جنسی، یکی از اهداف ازدواج در تمام جوامع است. این در حالی است که روان‌شناسان،‌ ازدواج در سنین پایین به‌خاطر رفع نیازهای جنسی را توصیه نمی‌کنند.

دکتر پرویز رزاقی، روان‌شناس، در این مورد به خبرنگار پایگاه خبری سلامانه می‌گوید: «ازدواج به خاطر رفع نیازهای جنسی در سنین پایین، ‌کار کاملا نادرستی است. در دو دهه اخیر هم بسیاری از روان‌شناسان، جامعه‌شناسان و حتی خانواده‌های اروپایی و آمریکایی هم نظر ازدواج در سن پایین با هدف رفع نیازهای جنسی را رد کرده‌اند.»

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی می‌افزاید: «افرادی که در سن پایین با اهداف جنسی ازدواج می‌کنند، ‌بعد از رسیدن به بلوغ فکری و اجتماعی، متوجه اشتباه خود می‌شوند چون آنها، تنها یک عامل را برای شروع زندگی مشترک در نظر گرفته‌اند.»

دکتر رزاقی تاکید می‌کند که عامل جنسی، عامل تاثیرگذاری در زندگی فردی است. زمانی که ازدواج در سن پایین اتفاق بیفتد،‌ فرد بعد از مدتی به این نتیجه می‌رسد که سایر نیازهای عاطفی و اجتماعی‌اش قبل از ازدواج، برآورده نشده است. «چنین افرادی معمولا دلیل پشیمانی خود را، «جوانی نکردن» می‌دانند.»

وی ادامه می‌دهد: «جوانی کردن برای این افراد، به‌معنای زندگی بیشتر با والدین،‌ ادامه تحصیل، گشت و گذار با دوستان یا حتی مسافرت با گروه‌های دانشجویی است.»

این روان‌شناس معتقد است: «افرادی که در سن پایین ازدواج می‌کنند، خیلی زود بار مسولیت‌های زندگی بر دوششان می‌افتد. چنین افرادی در مواجهه با دوستان خود که اوقات فراغت بیشتر و مسولیت کمتری دارند، حس بدی پیدا می‌کنند. یعنی وقتی مدتی از زندگی مشترکشان گذشت و تب روابط جنسی در آنها کمی پایین آمد، متوجه می‌شوند که تمام زندگی،‌ رابطه جنسی نیست و آنها برای ازدواج، ملاک‌هایی مانند تفاهم، تفاوت‌های خانوادگی و فرهنگی،‌ تفاوت نگرش در زندگی، اختلاف سلیقه و وابستگی‌های خود و طرف مقابلشان را در نظر نگرفته‌اند.»

با توجه به تمام این صحبت‌ها،‌ می‌توانیم اینطور نتیجه بگیریم که ازدواج، نباید تنها با هدف برقراری رابطه جنسی صورت بگیرد. دکتر رزاقی هم به افرادی که تنها با این هدف قصد ازدواج دارند، توصیه می‌کند:‌ «بهتر است تا رسیدن به بلوغ فکری و اجتماعی برای پذیرش مسولیت‌های ازدواج، خودتان را با فعالیت‌های گروهی، ورزش‌های مختلف، مسافرت، کار، کسب درآمد، یادگیری خودکنترلی، درس و تحصیل، پذیرفتن نقش‌های اجتماعی و گذراندن وقت بیشتر با خانواده، مشغول کنید.»

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
 • آرش دوشنبه, 21 بهمن 1392 - ساعت : 18:32:44
  "به‌خاطر رفع نیازهای جنسی‌تان ازدواج نکنید!"
  - پس چکار کنیم؟
 • s دوشنبه, 21 بهمن 1392 - ساعت : 18:07:44
  چه راه حلي واسه اينكه نياز جنسي رو كنترل كنيم وجود داره. تا ازدواج به صورت عاقلانه انجام بشه نه نياز جنسي؟
 • ديانت دوشنبه, 21 بهمن 1392 - ساعت : 09:27:48
  اگر نياز جنسي نباشد كه هيچ عاقلي تن به ازدواج نمي‌دهد
 • محمدحسن دوشنبه, 21 بهمن 1392 - ساعت : 07:52:38
  اين روان شناس نمي تونس ميزان سن پايين رو بيان كنه!
  آخه خب يكي نيست به اين بگه اين همه سن ازدواج رفته بالا الان خيلي سود كرديم!؟ خانه هاي مجردي، طلاق هاي زياد و...
  يكي هم كه مي خواد توي سن معمولش كه به قول روان شناسا سن پايينه ازدواج كنه با اين اراجيف اين روان شناس هم كه ازدواج نمي كنه!
  جاي بسي تأسف!
 • ن دوشنبه, 21 بهمن 1392 - ساعت : 06:57:44
  من در سن بيست سالگي و دانشجوي كارشناسي با دانشجوي پزشكي بيست و پنج ساله كه از قضا طول دبيرستان از دانشآموزان پدر بود ازدواج كردم هدف أيشان از ازدواج با من مسائل جنسي نبود چون شركاي جنسي متعدد داشت كه تا كنون دست برنداشته! و بعد بيست و دو سال كه مدام إبراز پشيموني ميكند متوجه شدم كه يكي از اهدافش بخاطر داشتن سر پناه و حقوق كارمندي من بوده تو اين سالها بنده بخاطر رشد با ايشان وارد دوره دكتري شدم و أيشان هم منخصص سرطان ، متاسفانه روابط خارج از ازدواج ايشان به بهانه پزشك بودن با همراه بيمار منشي كادر درماني ويزيتورايي شركت هاي دارويي و ... به بهانه اينكه جواني نكرده زندگي را به كام من و فرزندانم تلخ نموده. چاره چيست؟ در جامعه اي كه همسرم با شغل شريفش شرافت افراد را نشأته رفته و ما را رنج ميدهد چ باد انديشيد ؟!!!
  • ایرانی دوشنبه, 21 بهمن 1392 - ساعت : 16:09:36
   چرا با خیانت های شوهرتان کنار می آیید!! شغل که باعث شرافت نمیشود. شرافت انسان در وجودش است.به نظر من این شما هستید که با گذشتتان باعث بی یند و باری او میشوید.منهم دارای شوهر خوب و تحصیل کرده ای هستم.خودم هم دارای تحصیلات عالی هستم.ولی هرگز مدرکمان را ملاک پایبندی و یا شرافت و پاکدامنی قرار نداده ایم.البته در ملاکهای ازدواج ما مسائل جنسی هم مطرح بود ولی نه بعنوان دلیل ازدواج بلکه از مسائلی بود که در موردش به تفاهماتی رسیدیم. مانند سایرمسائل برای جلب تفاهمات بینمان.یکی از شروطی که ما قرار دادیم این بود که اگر یکی از ما دونفر به هر دلیلی خیانتی مرتکب شد،باید آگاهانه و بی غرض به طرف دیگر هم چنین فرصتی داده شود.این است که بعد از 21 سال زندگی مشترک ، پاک بودن علاوه بر ذاتی بودن ، بشکل عادت بینمان مانده.
  • آرش دوشنبه, 21 بهمن 1392 - ساعت : 18:46:13
   همان زمان که آگاه شدید ایشان شرکای جنسی متعددی دارند بایستی رابطهء خود را با وی قطع می کردید. حالا هم به نظر من تا بیش از این دیر نشده این مرد (نامرد!) شیطان صفت را رها کنید زیرا چنین شخص دیو صفتی دیر یا زود با معیارهای کثیف خود (یدون توجه به فداکاری ها و گذشت های شما) شما را ترک خواهد کرد. و تاسف بار تر آن که برای توجیه عمل خود از اتهام زدن به شما نیز هیچ ابایی نخواهد داشت! آیا براستی چاره ای نیست غیر از پذیزش هم سفره بودن با چنبن مفسدان و دیو صفتانی؟