چرا بعد از قطع قرص‌ ضدبارداری دچار خونریزی می‌شویم؟

چرا بعد از قطع قرص‌ ضدبارداری دچار خونریزی می‌شویم؟

سلامانه : قرص ضدبارداری حاوی هورمون‌هایی است که جلوی تخمک‌گذاری را می‌گیرند و با ایجاد تغییراتی در دوره‌های پریود، از بارداری پیشگیری می‌کند.

 

در این‌خصوص در پایگاه خبری «سلامانه» گفت‌وگویی با دکتر آزیتا صفارزاده‌کرمانی، متخصص زنان و زایمان، فوق‌تخصص نازایی و لاپاراسکوپی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 

قرص‌های ضدبارداری با چه عملکردی مانع تخمک‌گذاری می‌شود؟
با مصرف قرص ضدبارداری، هورمون‌ها عملکرد غده هیپوفیز مغز را تغییر می‌دهند و این کار، از تشکیل سلول تخمک و آزاد شدن آن در تخمدان، جلوگیری می‌کند. هورمون پروژسترون موجود در قرص ضدبارداری، از رسیدن اسپرم به سلول تخمک نیز جلوگیری می‌کند و همچنین تغییراتی در لایه رحم ایجاد می‌کند. پس از قطع مصرف قرص ضدبارداری، خونریزی ماهیانه اتفاق می‌افتد
 

چند روز بعد از قطع مصرف قرص ضدبارداری باید عادت ماهیانه شد؟
تا چند روز بعد از قطع مصرف قرص، عادت ماهیانه شروع می‌شود. نمی‌توان تعداد روز معینی برای شروع عادت ماهیانه بعد از قطع قرص، مشخص کرد. به‌طور معمول قاعدگی در چهارمین هفته بعد از آغاز مصرف قرص ضدبارداری اتفاق می‌افتد. 


آنچه اهمیت دارد این است که خونریزی پس از قطع مصرف قرص، نشانه برگشتن دوره‌ طبیعی قاعدگی نیست. بلکه قرص‌های ضدبارداری به‌خاطر هورمون‌هایی که وارد بدن می‌کنند، به‌طور مصنوعی باعث ایجاد دوره‌های قاعدگی می‌شوند. با شروع مجدد مصرف قرص ضد بارداری، عادت ماهیانه قطع می‌شود.


در بیشتر خانم‌ها، پس از قطع مصرف قرص، قاعدگی طبیعی می‌شود. این به آن معنا است که چند روز پس از پایان مصرف قرص ضدبارداری، امکان بارداری وجود دارد و برای پیشگیری از آن، باید از سایر روش‌ها استفاده کرد. با این وجود، در بعضی از موارد ممکن است چند ماه طول بکشد تا دوره‌های قاعدگی و تخمک‌گذاری طبق روند طبیعی بدن اتفاق بیفتد. خانم‌هایی که پیش از مصرف قرص ضدبارداری دچار عادت ماهیانه نامنظم بودند، احتمال دارد بعد از قطع مصرف قرص ضدبارداری، با تاخیر پریود شوند. وزن، وضعیت سلامتی، استرس، ورزش و بیماری‌هایی مانند سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، آغاز دوره‌های قاعدگی بعد از مصرف قرص را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۲ ۱ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.