کشف رابطه مستقیم آلودگی هوا و بروز حمله قلبی

کشف رابطه مستقیم آلودگی هوا و بروز حمله قلبی

سلامانه : کشف ارتباط مستقیم میان آلودگی هوا و بروز حمله قلبی ممکن است روسای کشورهای اتحادیه اروپا را مجاب کند تا قوانین سخت تری برای مقابله با آلودگی هوا وضع و اجرا کنند. 


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، محققان دانشگاه استهکلم سوئد پس از بررسی بلند مدت اطلاعات پزشکی بیش از صد هزار شهروند پنج کشور اروپایی دریافتند، زندگی کردن در شهرهایی که آلودگی شان در حد مجاز است نیز به تندرستی انسان صدمه می زند. 


کارشناسان باور دارند قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا - زندگی در حاشیه جاده شلوغ و ... - سبب افزایش فشار خون، بیماری قلبی، نارسایی ریوی و بروز حمله قلبی می شود.  


محدودیت های سخت
پژوهشگران اعلام کردند به ازای افزایش 5 میکرو گرم آلودگی ازن و ذرات ریز که به اعماق بدن نفوذ می کنند، احتمال بروز حمله قلبی - با در نظر گرفتن عوامل دیگر مانند دود کردن سیگار - 13 درصد افزایش می یابد.  


همچنین، افزایش میزان آلودگی ذرات بزرگ تر از 10 میکرو گرم، احتمال بروز سکته قلبی را 10 درصد افزایش می دهد. 


این در حالی است که اتحادیه اروپا با توصیه سازمان بهداشت جهانی میانگین میزان مجاز سالانه آلودگی هوا را دو و نیم میکرو گرم اعلام کرده است. 


پروفسور جان ایرز، استاد رشته سلامت محیط و تنفس دانشگاه استهکلم، گفت:" بدون شک کاهش بیشتر میزان ذرات معلق هوا سبب بهبود تندرستی قلب ساکنان قاره اروپا خواهد شد. " 


او افزود:" فقط می توان امیدوار بود سیاست مداران اروپایی اهمیت این یافته را درک و قوانین مبارزه با آلودگی هوا را مجددا ارزیابی کنند. "

برآورد سازمان محیط زیست بریتانیا نشان می دهد، سالانه بیش از 300 هزار شهروند کشورهای اتحادیه اروپا در نتیجه قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا به بیماری های ریوی، نارسایی قلبی و سرطان مبتلا می شوند. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.