آزمایش منشأ تکاملی اثرانگشت با انگشت مصنوعی

آزمایش منشأ تکاملی اثرانگشت با انگشت مصنوعی

تاکنون تصور می‌شد که اثر انگشت باید با درک ارتباط داشته باشد، اما تاکنون شاهدی برای آن وجود نداشت تا این زمان که محققان دانشکده دارت‌ماوث با آزمایشات جدید خود با استفاده از یک انگشت مصنوعی توانسته‌اند درک بهتری را از این موضوع فراهم کنند.

 

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان از یک انگشت مکانیکی بر روی مواد طبیعی مانند پوست درخت استفاده کرده و با یک افزایش اصطکاک مواجه شدند.

 

این مشاهدات از اهمیت برخوردار است؛ چراکه می‌تواند درک عمیق‌تری را از تکامل موجودات نخستین ارائه کند.

 

تنها انسان و نخستین‌ها، به استثنای مواردی، از این برجستگی‌ها در انتهای انگشتان خود برخوردارند که به اثر انگشت معروف هستند.

 

بر اساس این پژوهش، اثرانگشت برای اجداد انسان در زمان زندگی در جنگل‌های باستانی مزیت منحصربفردی به شمار می‌رفته است.

 

انگشت مصنوعی این دانشمندان از یک لایه سیلیکونی برای تقلید از شیوه حرکت و کشش پوست انتهای انگشت در زمان لمس یک سطح برخوردار است. همچنین بر روی این لایه، طرح‌های برجسته ساخت محققان دارت‌ماوث قرار گرفته است.

 

محققان با استفاده از این دستگاه کوچک بر روی مواد طبیعی دریافتند که اگر ماده موردنظر از گرایش کمی هم برخوردار باشد، اصطکاک بر روی پوست سر انگشتان به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. این یافته‌ها با پژوهشهای قبلی که جهت مالش در آنها هیچ اهمتی نداشت، کاملا متضاد است.

 

همچنین این تفاوت در میزان اصطکاک می‌تواند شاهدی برای محققانی باشد که بر این باورند اصطکاک نمی‌تواند توضیحی برای برجستگی اثرانگشت باشد.

سه شنبه 01/12/91   10:44

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.