رژیم غذایی ضدسرطان پروستات

سلامانه : دكتر محمدحسن انتظاری، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و دانشیار دانشگاه علوم پزشكی اصفهان در هفته نامه سلامت نوشت: شایع‌ترین تومور در مردان، بزرگی خوش‌خیم پروستات یا BPH است که در 50 درصد مردان بالای 50سال و 75درصد مردان بالای 80 سال دیده می‌شود. از بدو تولد تا اوایل بلوغ، روند رشد پروستات در بدن مردان خفیف است و از 30 سالگی سرعت رشد آن افزایش می‌یابد.

 پس از 40 سالگی به دلیل تغییراتی که در هورمون‌های بدن آقایان انجام می‌شود، پروستات دوباره شروع به رشد می‌کند و بحث بزرگی پروستات اتفاق می‌افتد که شروعش حوالی40 سالگی است اما رشد آن به آهستگی صورت می‌گیرد و معمولا تا حدود سن 55 سالگی علامت‌دار نمی‌شود.

بزرگی خوش‌خیم پروستات به‌وسیله آسیب‌شناسی نمونه بافتی تشخیص داده می‌شود. در این عارضه، سلول‌های تشكیل‌دهنده پروستات افزایش می‌یابد چنانچه این مورد در آسیب‌شناسی دیده شود، به آن بزرگی پروستات خوش‌خیم می‌گویند. عوامل متعددی در بروز این بیماری نقش دارند اما بسیاری از متخصصان تغذیه معتقدند با تغذیه سالم و رعایت برخی مسایل می‌توان احتمال ابتلا به بیماری‌های پروستات را كاهش داد و جلوی رشد و سرعت پیشروی آن را نیز گرفت.

 

وزن کم کنید

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد نمی‌توان با قاطعیت گفت آیا بزرگی خوش‌خیم پروستات به سرطان تبدیل می‌شود یا نه؟ مطالعات نشان داده عامل اولیه التهاب می‌تواند باعث بزرگی خوش‌خیم پروستات یا سرطانی‌شدن آن شود. به‌علاوه نتایج مطالعات دیگر گویای این مساله است كه پروستات افرادی كه چاق هستند یا فشارخون و چربی خون بالایی دارند، معمولا بزرگ است. چاقی به‌خصوص در ناحیه شكم، یكی از عوامل خطرساز ابتلا به بزرگی خوش‌خیم پروستات است. پس اگر سابقه فامیلی ابتلا به چاقی دارید (به‌خصوص در ناحیه شكم) حتما وزن خود را كاهش دهید. این مساله تا حد زیادی سرعت پیشرفت تومور را كاهش می‌دهد.

پیشنهاد: توصیه می‌شود مردان چاق سیگاری بیشتر از دیگران به فکر کاهش وزنشان باشند چراكه این دو عامل باعث می‌شود این مردان نسبت به دیگران پروستات‌شان بزرگ‌تر شود.

 

میوه‌ و سبزی بخورید

اصولا مصرف موادغذایی، میوه و سبزیجاتی كه رنگ‌های قرمز، بنفش یا حتی سبز تیره دارند یا به عبارت دیگر پررنگ‌ترند مانند سویا (نه فرآورده‌های آن)، انگور سیاه و قرمز، آلو سیاه، توت‌فرنگی، شاتوت، تمشک و سبزیجاتی مانند كلم قرمز و بنفش، گوجه‌فرنگی، برگ تربچه، اسفناج و هویج که آنتی‌‌اكسیدان‌های بالایی دارد در پیشگیری از ابتلا به بیماری و كنترل پروستات و کاهش عوارض آن موثر است. ثابت شده این‌گونه مواد غذایی كه به مقدار قابل‌توجهی آنتی‌اكسیدان دارند در پیشگیری و كنترل برخی از بیماری‌ها از جمله سرطان پروستات تاثیرگذارند. در حقیقت عوامل آنتی‌اكسیدانی موجود در مواد غذایی، واكنش‌های رادیكال آزاد یا اكسیدكننده را كه شروع‌كننده سرطان هستند، متوقف یا كند می‌كنند؛ یعنی شروع بیماری‌های پروستات را به تعویق می‌اندازند یا اگر فردی به بیماری مبتلا باشد سرعت پیشرفت آن را كند می‌كنند.

پیشنهاد: توصیه می‌شود آقایان بالای 50 سال كه بیشتر در معرض ابتلا به بزرگی خوش‌خیم پروستات هستند، مصرف حداقل 3 تا 5 بار در روز میوه و سبزی را در برنامه غذایی‌شان بگنجانند و توجه داشته باشند هر چقدر میوه انتخابی آنها رنگ تیره‌تری داشته باشد به روند كندشدن بیماری‌شان كمك بیشتری می‌كند.

 

گوشت سفید بخورید، نه گوشت قرمز

سرطان پروستات، رتبه اول را در میان سرطان‌های مردانه دارد و حدود 25درصد از کل موارد سرطان‌های مردان را شامل می‌شود. در میان مردان جامعه، سالمندان بالای 60 سال بیش از همه در معرض خطر سرطان پروستات قرار دارند. از اواخر سال‌های 1980 تا اواسط 1990، افزایش سریعی در شیوع سرطان پروستات مشاهده شد اما خوشبختانه در دهه اخیر میزان شیوع سرطان پروستات ثابت مانده و میزان مرگ‌ومیر ناشی از آن کاهش یافته است. این روند احتمالا ناشی از تشخیص و درمان زودرس این نوع سرطان و استفاده وسیع از آزمون غربالگری آنتی‌ژن اختصاصی پروستات(PSA) است. درحقیقت سرطان پروستات، شایع‌ترین سرطان بین مردان است.

پیشنهاد: مصرف گوشت قرمز را محدود کنید. می‏توانید ماهی بخورید. گوشت قرمز اسیدچربی به نام آراشیدونیک اسید دارد كه پیش‌ماده فاکتورهای التهابی است اما گوشت ماهی، اسید چربی به نام ایکوزاپنتانوئیک اسید دارد كه پیش ماده فاکتورهای ضدالتهاب است.

 

لبنیات كم‌چرب بخورید، نه پرچرب

اگرچه مصرف لبنیات مانند دوغ، شیر یا ماست توصیه می‌شود اما نوع كم‌چرب آن را انتخاب كنید. مواد غذایی حاوی ویتامین D مصرف كنید اما با توجه به اینكه دریافت مقدار زیاد ویتامین D نیز باعث اختلالاتی در بدن می‌شود، بهتر است با توجه به نظر متخصص تغذیه، رژیم غذایی داشته باشید. لازم است در صورتی كه با تشخیص پزشك سطح سرمی ویتامین D بدنتان از مقدار مشخص شده كمتر باشد از مكمل‌های ویتامین D استفاده كنید.

پیشنهاد: مصرف روغن جامد گیاهی، مارگارین و نباتی را حذف و کمتر در تهیه غذاهایتان از روغن زرد یا كرمانشاهی و دنبه یا روغن جانوری استفاده کنید. می‏توانید در تهیه غذاهایتان از روغن كانولا، زیتون و هسته انگور یا كنجد استفاده کنید.

 

چای سبز بنوشید

مصرف برخی از موادغذایی از جمله سیر، سویا، چای سبز، هویج، انار، گوجه‌فرنگی و سبزیجات و میوه‌های رنگی به دلیل اینكه حاوی آنتی‌اكسیدان هستند، باعث كاهش علایم بیماری می‌شوند. فرآورده‌های سویا مانند شیر سویا، آجیل سویا و موادغذایی حاوی ایزوفلاون‌ها، احتمال ابتلا به خطر سرطان پروستات را کاهش می‌دهد. فیتواستروژن موجود در این مواد، ضدسرطان ‏است و از بدن در برابر عوامل سرطان‌زا و اكسیدكننده محافظت می‌كند و نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به تومورها از جمله تومور پروستات دارد. ویتامین E، بتاكاروتن و رنگدانه‌های موجود در میوه و سبزیجات هم آنتی‌اكسیدان هستند.

پیشنهاد: نوشیدن 2 تا 3 لیوان چای سبز می‌تواند در کاهش این علایم موثر باشد. چای سبز به دلیل آنتی‌‌اكسیدان بالایی كه دارد در پیشگیری از ابتلا به این بیماری، كنترل آن و حتی كاهش وزن موثر است. موادغذایی اشاره‌شده را در وعده‌های غذایی‌تان بگنجانید و از سن
50 سالگی به بعد، سالی یکبار به پزشک عمومی یا اورولوژیست مراجعه کنید تا با اندازه‌گیری آنتی‌ژن اختصاصی‌ پروستات (PSA) از مشکل پیشگیری شود.

 

یک توصیه غیرتغذیه‌ای: آفتاب بگیرید

به رغم اینكه متخصصان پوست توصیه می‌كنند در معرض نور آفتاب قرار نگیرید اما باید گفت در بحث تغذیه، كمبود ویتامین D امكان ابتلا به بیماری پروستات را افزایش می‌دهد. اگرچه بیماری سرطان پروستات قابل درمان نیست اما دریافت ویتامین D در كنترل و کاهش احتمال ابتلا به بیماری موثر است.

پیشنهاد: بهترین منبع دریافت ویتامین D نور خورشید است. آقایانی كه مشكل خاصی از نظر جسمی ندارند، بهتر است به مدت 20 تا 30 دقیقه در روز در هوای آفتابی (در صورتی كه هوا ابری و آلوده نباشد) پیاده‌روی كنند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.