یادداشتی از دکتر فرشاد نجفی‌پور، روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه

ورزش و تفكر/ ورزش در بهبود حافظه نقش دارد

ورزش و تفكر/ ورزش در بهبود حافظه نقش دارد

سلامانه : ورزش می‌تواند جریان خون مغزی، سطح نوراپی نفرین و دوپامین را افزایش دهد و ممكن است منجر به تغییرات ساختاری دائمی مغز شود. برخی از این تغییرات كه با ورزش مرتبط هستند، می‌توانند رساندن اكسیژن به مغز را متاثر سازند و برخی دیگر ممكن است در بهبود حافظه نقش ایفاء كنند.


در طول كارهایی نظیر ارزیابی حافظه، ارزیابی سرعت واكنش، آزمون هوش و امتحانات دانشگاهی، ورزش بهبود معنی‌داری را در تفكر ایجاد می‌كند.


ورزش سنگین، تاثیر كمتری را نسبت به ورزش ممتد نشان می‌دهد. همچنین وقتی كه بیش از 20 نفر در گروه ورزش باشند، ورزش سنگین با تأثیر بیشتری همراه است، و وقتی كمتر از ده نفر در گروه باشند، ورزش ممتد منجر به تاثیر بیشتری می‌شود. در ورزش ممتد جوان‌ها بیشتر از افراد مسن تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند.


جریان خون مغزی، انگیزش و سلامت روانی از جمله مسیرهای تاثیر ورزش بر تفکر هستند. اختلال در جریان خون مغزی و هیپوكسی منجر به تضعیف تفكر می‌شوند. ورزش در رساندن اكسیژن به مغز كمك می‌كنند، بنابراین روی تفكر تاثیر مثبت دارد. ورزش، تغییرات ناشی از بالا رفتن سن (مانند كاهش ساخت نوروترانسیمترها، تغییر شكل نورون‌ها و تخریب سیستم عصبی مركزی) را تعدیل می‌كند. ورزش هوازی منظم با بهبود عمل فرایند كردن اطلاعات در مغز ارتباط دارد. بیماری‌های قلب و عروق، دیابت وابسته به انسولین، فشارخون بالا (كه همگی باعث پدیده سالخوردگی می‌شوند) ممكن است تفكر را تضعیف كنند. نقش ورزش، كنترل این بیماری‌ها و سرانجام كاهش دادن تاثیرشان بر پسرفت تفكر است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.