همه‌چیز درباره علل و زمینه‌های ابتلا به سرطان روده بزرگ

همه‌چیز درباره علل و زمینه‌های ابتلا به سرطان روده بزرگ

سلامانه : سرطان روده بزرگ پس از سرطان های پوست، سینه و ریه چهارمین سرطان شایع در میان مردان و زنان آمریکایی است. در ادامه می توانید با عوامل موثر در بروز این سرطان آشنا شوید. 


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، سرطان روده بزرگ بیماری است که سلول ها در روده یا مقعد به صورت غیر طبیعی و خارج از کنترل تقسیم شده و توده ای به نام تومور را تشکیل می دهند. 


سرطان روده بزرگ سومین سرطان غیر پوستی شایع در مردان و زنان ( پس از سرطان های پروستات، سینه و ریه ) و دومین سرطان کشنده در آمریکا است.  
از میان 147 هزار فردی که سالانه به این بیماری مبتلا می شوند، 57 هزار نفر جان می دهند. 


چه کسانی در معرض ابتلا به سرطان روده قرار دارند؟
علت بروز سرطان روده بزرگ مشخص نیست، با این وجود، نتایج مطالعات دانشمندان نشان داده عوامل زیر سبب افزایش احتمال ابتلا به این سرطان می شوند: 


سن


احتمال بروز سرطان روده بزرگ در سالمندان بیشتر است. یافته های پژوهشگران نشان می دهند، اکثر مبتلایان به این نوع سرطان بیش از 50 سال دارند.


پولیپ ها
پولیپ ها توده هایی هستند که از دیواره داخلی روده بیرون می زنند و بیشتر افرادی که بیش از 50 سال دارند با آن دست و پنجه نرم می کنند. علی رغم این که اکثر پولیپ ها خوش خیم ( غیر سرطانی ) هستند، اما کارشناسان باور دارند پولیپی خاص به نام آدنوم، عامل اصلی بروز سرطان روده بزرگ است. 


پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP  )
پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی، نوعی استعداد ارثی به سرطان روده بزرگ با توارث اتوزوم و با نفوذ بالا است. پزشکان برای از میان بردن پولیپ های بسیار زیادی که در روده بزرگ قرار دارند، داروی ضد التهاب سلکوکسیب تجویز می کنند. اگر این درمان موثر واقع نشد روده بزرگ را از بدن خارج می شود. 


سابقه شخصی
افرادی که سرطان روده بزرگ شان درمان شده، در معرض ابتلا دوباره به این بیماری قرار دارند. محققان معتقدند، زنانی که به سرطان های تخمدان، رحم و پستان مبتلا شده اند نیز در معرض ابتلا به این  سرطان قرار دارند. 


سابقه خانوادگی
اگر بستگان نزدیک ( پدر، مادر، خواهر، برادر و کودکان ) به سرطان روده بزرگ مبتلا شوند، احتمال ابتلا سایر اعضای خانواده به این سرطان به شدت افزایش می یابد.   


رژیم غذایی
شواهد و قراین نشان می دهند پیروی کردن از رژیم غذایی سرشار از چربی و کالری و فاقد فیبر، میوه و سبزیجات نقش اساسی در بروز سرطان روده بزرگ ایفا می کنند. 


ورزش
نتایج مطالعه دانشمندان مدرسه پزشکی دانشگاه کپنهاگ نشان می دهد، ورزش نکردن و عدم تحرک خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را به شدت افزایش می دهد. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.