ماساژ پس از ورزش به دفع مواد زائد بدن کمک می‌کند

سلامانه : یکی از انواع فعالیت‌های ورزشی مشهور به دَلک یا مشت و مال یا مالش یا مسح یا ماساژ است و قبل از ورزش کردن، مالش اعضای بدن ضروری است و پس از اتمام ورزش نیز باقیمانده مواد احتباس یافته در اعضا، توسط مالش تحلیل و دفع می‌شوند.
 
فاطمه مرادی در گفت‌و‌گو با تسنیم درباره فواید ورزش معتدل روزانه، اظهار داشت: انقباض عضله بر اعضای مختلف بدن اثر می‌گذارد و عضلات با مصرف مواد داخل خون (از جمله اکسیژن) و دفع مواد زائد خود (مانند دی کسید کربن) در تعدیل ترکیبات داخل خون موثر است.
به گفته وی انقباض عضله موجب تولید حرارت در آن عضله و سپس انتشار آن حرارت توسط سیستم گردش خون در کل بدن می‌شود و از طرف دیگر برای تعدیل و کاهش حرارت مذکور در بدن، مکانیسم‌های دیگری از جمله تعریق پوست و تبخیر ریوی فعال می‌شوند.
این پزشک و پژوهشگر در زمینه طب سنتی بیان داشت: انقباض عضله با مکانیسم‌های گوناگون موجب فعالیت و به دنبال آن تقویت سیستم‌های مختلف بدن به ویژه تنفس و قلب می‌شود و اهمیت ورزش در طب سنتی زیاد است و بوعلی سینا در کتاب قانون، مهم‌ترین عامل تندرستی را در درجه نخست، ورزش و سپس غذا و درچه سوم خواب مناسب می‌داند.
مرادی درباره انواع ورزش برحسب شدت فعالیت، عنوان کرد: ورزش مقدار متوسط به حدی باشد که پوست گرم و سرخ شود، ورزش سنگین و شدید به حدی است که پوست به شدت گرم و سرخ شود؛ تعریق بسیار باشد و ورزش سبک کمی حرارت غیرمحسوس در بدن ایجاد کرده که اکثراً نه سودی دارد و نه زیانی.
وی  درباره مالش بدن و اثرات آن گفت: یکی از انواع فعالیت‌های ورزشی مشهور به دَلک یا مشت و مال یا مالش یا مسح یا ماساژ است و قبل از ورزش کردن، مالش اعضای بدن ضروری است و پس از اتمام ورزش نیز باقیمانده مواد احتباس یافته در اعضا، توسط مالش تحلیل و دفع می‌شوند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.