درمان اضطراب در هیپنوتراپی

سلامانه : دکتر امیرهوشنگ باقری، روانپزشک و هيپنوتراپیست و عضو هيات مدیره و مدرس انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «سلامانه» به سوال کاربران پایگاه خبری سلامانه پاسخ داد.

برای درمان خشم و عصبانیت و زود از کوره در رفتن و عدم کنترل خشم چه راهکاری را پیشنهاد می‌دهید؟
پاسخ: این مشکل به عدم تنظیم هیجانی مربوط است و برای درمان‌ آن روش‌های بسیار زیاد هیپنوتیزمی و غیرهیپنوتیزمی وجود دارد. می‌توان از تلقین مستقیم یا غیرمستقیم در هیپنوتیزم استفاده یا ریشه‌ی این مشکل را پیدا کرد و بسیاری از روش‌های هیپنوتیزمی دیگر یا می‌توان با کمک یک روانشناس و با استفاده از CBT این عدم تنظیم هیجانی را کنترل و برطرف کرد.

من اختلال اضطراب و افسردگی دارم .آیا با هیپنوتراپی برطرف می‌شود؟ واقعا درمان کامل وجود دارد؟
پاسخ: اضطراب و افسردگی که شدت آن متوسط رو به پایین بوده و علل بیولوژیک نداشته باشد، با هیپنوتراپی قابل درمان است. اما اگر شدت اضطراب و افسردگی بالا یا بیماری جسمی در بروز آن دخیل باشد یا فرد به طور ژنتیکی مستعد کمبود سروتونین و گابا در بدنش باشد، نیاز به دارو درمانی وجود دارد.

چطور می‌توان ترس و اضطرابي كه يكدفعه در اثر یک اتفاق يا برخورد مثل شوك به بدن وارد می‌شود و دلشوره، نگراني و ترس شديدی را ايجاد می‌کند كنترل كرد و از بين برد؟ من اين اتفاق زياد برایم می‌افتد و هر دفعه شوك به من دست می‌دهد و دچار تپش قلب و حالت تهوع می‌شوم. كلا حالت خيلي بدی است.

پاسخ: این علایم می‌تواند نشانه‌ای از حمله‌ی پنیک باشد که به دنبال ترس و اضطراب به وجود می‌آید. اگر تعداد حملات از حدی بیشتر باشد یعنی هر هفته چند بار تکرار شود، بهتر است از درمان دارویی نیز کمک گرفته شود. اما اگر تعداد حملات کم بوده و شدت آن در حد متوسط به پایین باشد می‌توان با هیپنوتراپی این مشکل را برطرف کرد. برای این کار می‌شود از تلقین‌های مستقیم و غیرمستقیم استفاده کرد اما بهترین شیوه‌ی درمان شاید این باشد که فرد را در هیپنوتیزم به زمانی ببریم که  دچار حمله شده (مثلا به حمله‌ پانیکی که چند روز قبل داشته) و از آنجا با تکنیک پل احساسی فرد را به گذشته ببریم و ببینیم ریشه‌ی این ترس و اضطراب‌ها به کجا برمی‌گردد. و در آنجا با تکنیک کودک مطلع‌شده درمان را انجام دهیم. معمولا نتیجه‌ی چنین درمان‌هایی بسیار خوب است.

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif