دو اتفاق مهم نظام سلامت برای افزایش قدرت نظام پزشکی

دو اتفاق مهم نظام سلامت برای افزایش قدرت نظام پزشکی

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور ضمن برشمردن اولویت‌های سازمان‌های نظام پزشکی در سال‌های آتی بر لزوم ترویج روحیه مطالبه‌گری در جامعه پزشکی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر علیرضا زالی، استاد دانشگاه و جراح مغز و اعصاب روز چهارشنبه در نشستی با خبرنگاران درباره ششمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی، گفت: انتخابات سازمان نظام پزشکی با دیگر انتخابات‌های متداول کشور تفاوت فراوانی دارد؛ چرا که این انتخابات مربوط به بخش فرهیخته کشور است نهایتا نتیجه هر آنچه که در چهارم اسفند رقم خورد، رفاقت جامعه پزشکی است نه رقابت؛ چرا که آنقدر مشکلات جامعه پزشکی زیاد است که مجالی برای رقابت نیست.

وی در ادامه به ظرفیت‌های قانون نظام پزشکی اشاره کرد و گفت: قانون نظام پزشکی یکی از مترقی‌ترین قوانین اجتماعی کشور پس از انقلاب است که سرتیتر اصلی آن نظام پزشکی را یک شخصیت حقوقی مستقل تعریف می‌کند.

زالی با طرح این سوال که ارتباط جامعه پزشکی با سازمان نظام پزشکی چگونه باید باشد؟، ادامه داد: بر اساس ماده 4 قانون، عضویت در سازمان نظام پزشکی اختیاری است. این عضویت زمانی الزامی می‌شود که فرد فارغ‌التحصیل مربوطه بخواهد به حرفه پزشکی اشتغال داشته باشد.

 

وی افزود: اکنون آمارها حاکی از آن است که 10 هزار و 500 پزشک کشور در طول پنج سال گذشته به مصادر سلامت از جمله دانشگاه‌های علوم پزشکی، نظام پزشکی و وزارت بهداشت هیچ مراجعه‌ای نداشته‌اند؛ این به معنای آن است که یا بخشی از این افراد اساسا پس از فارغ‌التحصیلی، به دلیل مشکلات موجود به حرفه پزشکی نپرداخته‌اند و یا مهاجرت کرده‌اند که البته آماری از تعداد مهاجرت کنندگان در دست نیست.

 

 

دو اتفاق برای افزایش قدرت نظام پزشکی در سال‌های آتی

 

 

این عضو شورای عالی نظام پزشکی به ماده 45 قانون نظام پزشکی اشاره کرد و گفت: بر اساس این ماده قانونی، وزارت بهداشت می‌تواند تمام یا قسمتی از اختیارات خود را در حوزه نظارت و اعتباربخشی و برگزاری آزمون‌های مربوطه به نظام پزشکی واگذار کند. بر اساس قانون، صدور پروانه از ابتدا به نظام پزشکی داده شد.

 

وی با بیان این که دو حادثه در نظام سلامت کشور در حال وقوع است که ممکن است نویدی باشد تا قدرت نظام پزشکی در سال‌های آتی افزایش یابد، ادامه داد: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، وزارت بهداشت به نهاد سیاستگذاری تولیتی تبدیل خواهد شد؛ مفهوم این موضوع آن است که وزارت بهداشت با تغییرات ساختاری می‌تواند خدمات تصدی‌گری خود را واگذار کند به این ترتیب نظام پزشکی می‌تواند بسیاری از اختیارات را بر عهده گیرد.

 

زالی به شکل‌گیری سیاست‌های کلی سلامت در مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره کرد و افزود: این مبحث در حال تصویب و پیگیری است. در این زمینه بالغ بر دو سال کار کارشناسی فشرده انجام شده که نتیجه آن 3000 سند پشتیبان برای اسناد بالادستی بوده است و تنظیم این اسناد شاید یکی از بی‌نظیرترین اقدامات جمعی بوده است. مطمئنا در سایه این اتفاق، جایگاه وزارت بهداشت تغییر و فرابخشی خواهد شد و سازمان نظام پزشکی نیز می‌تواند در سایه این تغییرات به ظرفیت‌های جدید اجرایی وارد شود.

 

زالی افزود: در حال حاضر در یک سکانس اجتماعی در جامعه پزشکی به سر می‌بریم که در آن تفاوت رفتار اجتماعی جامعه پزشکی را شاهدیم. بخشی از این تغییر رفتار تبلور خاص خود را در سازمان نظام پزشکی پیدا خواهد کرد. این رفتار به نوعی رفتاری ناشی از سرخوردگی و انفعال جامعه پزشکی است.

 

وی در این باره ادامه داد: در سال‌های اخیر حجم مطالبات جامعه پزشکی به حدی متراکم و انباشته شده که بخشی از جامعه پزشکی را به سرخوردگی و انفعال برده است. اگر این آفت بزرگ به دست خود جامعه پزشکی ترمیم نشود حتی سازمان‌های صنفی از جمله نظام پزشکی نمی‌توانند برای آن کاری انجام دهند. بر این اساس باید انعفال زدایی از جامعه پزشکی و تغییر رفتار اجتماعی آنها صورت گیرد.

 

زالی افزود: البته بارقه‌هایی از تغییر رفتار اجتماعی در انجمن‌های علمی تخصصی در حال وقوع است و این شواهد حاکی از آن است که جامعه پزشکی در حال تجربه این دگردیسی است.

 

وی بر لزوم افزایش سطح مشارکت فراگیر و ترویج روحیه مطالبه‌گری در جامعه پزشکی تاکید کرد و گفت: این تغییر رفتار باید به عنوان رفتار نوین اجتماعی شکل گیرد و متن جامعه پزشکی به این بالندگی برسد.

 

 

پیامدهای نگاه دولتی به سازمان نظام پزشکی

 

 

زالی در ادامه به پیامدهای نگاه دولتی به سازمان نظام پزشکی اشاره کرد و گفت: این موضوع خطریست که همیشه از آن هراس داشته‌ایم. در این زمینه باید از تجربه کشورهای توسعه یافته استفاده شود. سازمان‌های نظام پزشکی در دنیا مورد حمایت دولت هستند اما این موضوع به معنی نفی صلاحیت و مطالبات این سازمان صنفی نیست. نگاه عمومی به رویکرد نهادهای صنفی باید در کشور تغییر یابد و دستگاه دولتی باید مشوقی برای استقلال نهادهای صنفی باشد نه مانعی در مقابل آن.

 

 

تاکید بر لزوم ارتقای شان جامعه پزشکی در کشور

 

 

این جراح مغز و اعصاب بر لزوم اقدام در جهت ارتقای جایگاه شانیت جامعه پزشکی کشور تاکید کرد و گفت: هر چند اکنون نیز جامعه پزشکی مورد اعتماد مردم هستند اما باید در این زمینه تلاش بیشتری صورت گیرد. از رسانه‌ها درخواست می‌شود که در این زمینه کمک کنند؛ چرا که اگر ارتباط جامعه پزشکی و مردم دچار نقصان شود، در مرحله اول این مردم هستند که متضرر خواهند شد.

 

وی استانداردسازی خدمات پزشکی را از رسالت‌های اصلی سازمان نظام پزشکی خواند و گفت: حدود 6400 مداخله تشخیصی و درمانی در کشور جاری است که حدود 56 مداخله آن متواتر هستند. بنابراین مهم‌ترین بحث استاندارد سازی است که باید به آن توجه ویژه شود. علاوه بر آن ارتقای کیفیت خدمات هم باید جزو برنامه‌ها باشد.

 

 

لزوم تعامل سازنده نظام پزشکی با دستگاه‌های مرتبط با سلامت

 

 

زالی ایجاد تعامل سازنده با دستگاه‌های مرتبط با سلامت از جمله وزارت بهداشت، مجلس و دیگر دستگاه‌ها را از دیگر اقدامات لازم در سازمان نظام پزشکی عنوان کرد و گفت: نمی‌توان با نگاهی تک وجهی مشکلات را حل کرد. لازم است برای حل مشکلات از تعامل سازنده مبتنی بر کرامت جامعه پزشکی استفاده شود. نقش سازمان نظام پزشکی در عرصه سلامت به عنوان یک رکن ریشه‌دار باید مورد توجه قرار گیرد. معتقدیم نمی‌توان بدون استفاده از ظرفیت‌های نهادهای صنفی و انجمن‌های علمی تخصصی، به حل مشکلات نظام سلامت مبادرت ورزید.

 

 

تغییر ساختار سنی جامعه پزشکی کشور و تغییر نوع مطالبات آنها

 

 

وی در ادامه با بیان اینکه جمعیت جامعه پزشکی کشور در حال تغییر است، به تغییر ساختار سنی جامعه پزشکی اشاره کرد و گفت: ساختار سنی ارائه دهندگان خدمات بهداشتی درمانی در حال تغییر و تحول است. بر این اساس نوع مطالبات جامعه پزشکی نیز به سرعت تغییر خواهد کرد. با توجه به این تغییرات جمعیتی، باید بحث‌های جدیدی برای تنظیم مطالعات پزشکان جوان مطرح شود.

 

زالی افزود: اشتغال جامعه پزشکی امروز یک مسئله جدی است و متوازن‌سازی در این زمینه لازم است و باید مراقبت شود تا با پدیده "کاهش استفاده از پزشکان" مواجه نشویم. باید ظرفیت‌سازی‌های نوینی با کمک بخش‌های مختلف صورت گیرد.

 

وی به اقدامات کشورهای توسعه یافته برای اشتغال پزشکان جوان اشاره کرد و گفت: باز کردن ظرفیت‌های پژوهشی برای استفاده از پزشکان جوان از جمله اقدامات کشورهای پیشرفته در این زمینه است. متاسفانه در کشور ما از این ظرفیت استفاده نشده است. همچنین باید به ظرفیت‌های طب سنتی، طب مکمل، طب سوزنی و ... نیز توجه شود. لازم است جایگاه پزشکان عمومی و پزشکان جوان تغییر یابد و حقوق مکفی برای آنها در نظر گرفته شود.

 

 

تنظیم روابط صاحبان حرف پزشکی؛ وظیفه راهبردی سازمان نظام پزشکی

 

 

این عضو شورای عالی نظام پزشکی تنظیم روابط صاحبان حرف پزشکی را وظیفه راهبردی سازمان نظام پزشکی عنوان کرد و گفت: این موضوع باید در دوره آتی سازمان نظام پزشکی مورد توجه قرار گیرد. همچنین توجه به بیماران و استیفای حقوق مردم به عنوان اصلی راهبردی باید توجه شود. نظام پزشکی می‌تواند به عنوان زبان گویای مردم عمل کند. تنظیم روابط مردم و جامعه پزشکی نیز بهترین جایگاه برای سازمان نظام پزشکی خواهد بود. نظام پزشکی میان حقوق مردم و جامعه پزشکی تقابلی قائل نیست.

 

وی در ادامه با طرح این سوال که اگر تعداد قلیلی در جامعه پزشکی دچار خطا شدند، چه باید کرد؟ ادامه داد: پیشگیری از بروز خطا به مراتب موثرتر از برخورد با خطاست. در این زمینه نیازمندیم که اخلاق علمی و عملی پزشکی در صاحبان حرف پزشکی نهادینه شود. پزشکان موفق افرادی بوده‌اند که مردم بیشتر به آنها اعتماد داشته‌اند. این مبحث باید از روزهای آغازینی که فرد وارد آموزش پزشکی می‌شود، ملکه عملکرد وی شود و دانشجو از آغاز تحصیل خود، حفظ حقوق بیمار را فرا گیرند و این موضوع برای وی ارزش شود.

 

زالی به مقوله خود پالایشی در مجموعه پزشکی کشور، اشاره کرد و گفت: خود پالایشی در مجموعه پزشکی کشور بیشتر جواب می‌دهد. برخوردهای یک طرفه و چکشی هر چند ممکن است در کوتاه مدت موثر باشد، اما اثر بلندمدت ندارد.

 

 

عضو شورای عالی نظام پزشکی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره انتقادهای مطرح شده در زمینه عملکرد اقتصادی سازمان نظام پزشکی و لزوم شفاف‌سازی در این زمینه، ادامه داد: سازمان نظام پزشکی هفت رکن دارد. لازم است به بازتوزیع خدمت در سازمان نظام پزشکی طی سال‌های آتی توجه ویژه شود. شورای عالی، مجمع و صندوق رفاه از ارکان مهم سازمان نظام پزشکی هستند که می‌توانند وظایف بیشتری را بپذیرند. این مبحث راهکار شفاف‌سازی عملکرد اقتصادی سازمان است. بنابراین لازم است بازتوزیع خدمت و تمرکززدایی صورت گیرد. 192 هیات مدیره در نظام پزشکی‌های کشور فعالند و بنابراین با کاهش تصدی‌گری در سازمان مرکزی، شفاف‌سازی اقتصادی نیز راحت‌تر محقق می‌شود.

 

این عضو شورای عالی نظام پزشکی در پایان با بیان این که امروز رسانه‌ها در حوزه سلامت به فرایندهای تخصصی نزدیک شده‌اند، گفت: رسانه‌ها امروز در بحث سلامت جایگاه ویژه‌ای باز کرده‌اند و مبحث سلامت یکی از پربیننده‌ترین حوزه‌های اجتماعی است.

پنجشنبه  03/12/91  12:18

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.