دکتر محمد جهانی، فوق تخصص خون و سرطان در گفتگو با سلامانه:

سبزیجات بهترین منبع درمان تالاسمی مینور/ مبتلایان به تالاسمی مینور کمتر سکته می‌کنند!

سبزیجات بهترین منبع درمان تالاسمی مینور/ مبتلایان به تالاسمی مینور کمتر سکته می‌کنند!

سلامانه : یک فوق تخصص خون و سرطان با بیان این که هر روز تعدادی از خانواده ها با علت کم خونی ژنتیک فرزندشان به پزشک مراجعه می کنند و خیلی نگرانند، می گوید:«در حالی که باید گفت افرادی که تالاسمی نوع خفیف دارند، افراد نرمالی هستند. این افراد زندگی طبیعی دارند و حتی دارای محسناتی هم هستند.»


دکتر محمد جهانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، تصریح می‌کند:«مبتلایان به تالاسمی مینور، بدن مقاومی در مقابل ابتلا به مالاریا دارند و ثابت شده که سکته های قلبی نیز در آنها کمتر اتفاق می افتد.»


این فوق تخصص خون و سرطان با اشاره به این که کم خونی تالاسمی مینور شایعترین اختلال ارثی در ایران است، توضیح می دهد:«آمارها نشان می دهد که از هر صد نفر، 5 نفر مبتلا به این کم خونی هستند البته در مناطق مختلف شیوع متفاوت است به طوری که در مناطق شمالی کشور، تعداد مبتلایان بیشتر است.»


به گفته دکتر جهانی مهمترین نکته این است که این افراد با فرد مبتلا به تالاسمی مینور ازدواج نکنند چون در صورت بچه دار شدن، فرزند آنها مبتلا به تالاسمی نوع ماژور خواهد شد.


وی با بیان این که هیچ نیازی به درمان خاص این افراد ندارند، خاطرنشان می کند:«بیماران باید قبول کنند که در اثر این کم خونی ارثی، با فعالیت زود خسته می شوند، ولی نیاز به تزریق خون ندارند و داروی خون ساز نیز نباید برایشان تجویز شود. چون این داروها حتی خطرناک هستند.»

وی در پایان خاطرنشان می کند:«خانواده هایی که علاقه ای به استفاده از دارو در فرزندشان ندارند، توصیه می شود که از سبزیجات استفاده کنند. چون سبزیجات بهترین منبع اسید فولیک است.»

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۳ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.