بیماری‌های عروق کرونر قلب از دوران کودکی شروع می‌شود

سلامانه :  یک متخصص قلب و عروق با اشاره به اینکه فشارخون بالا علت 7.5 میلیون مرگ در جهان است، گفت: عادات سالم تغذیه‌ای باید به کودکان آموزش داده شود زیرا بیماری‌های عروق کرونر قلب از دوران کودکی شروع می‌شود.

دکتر منوچهر قارونی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینکه انجام ورزش و فعالیت بدنی منظم برای حفظ سلامت قلب و عروق ضروری است، گفت: فعالیت بدنی منظم با شدت متوسط به مدت 30 دقیقه در روز و حداقل 5 روز و یا در تمام طول هفته نوعی واکسیناسیون بر علیه بیماری‌های غیرواگیر است.

وی با تاکید بر اینکه فشارخون بالا بدون علامت است، گفت: تنها با اندازه گیری دوره‌ای فشارخون می توان به وجود بیماری فشار خون بالا پی برد.

قارونی یادآور شد: فشار خون باید به طور دوره‌ای اندازه گرفته شده و عددهای فشار خون یاد داشت شود.

این متخصص قلب و عروق با تاکید بر اهمیت مصرف غذاهای سالم گفت: افراد باید در رژیم غذایی روزانه شکر، نمک و چربی‌ها را به میزان کمتر مصرف کرده و غلات، میوه و سبزیجات را بیشتر مصرف کنند.

قارونی با بیان اینکه چاقی و اضافه وزن موجب بروز پرفشاری خون می‌شود، گفت: بیماری‌های عروق کرونر قلب از کودکی شروع می شود، برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها باید به کودکان عادات تغذیه‌ای سالم آموزش داده شود.

وی با تاکید بر اهمیت کاهش مصرف نمک در پیشگیری از پرفشاری خون گفت: مصرف غذاهای فرآوری شده مانند غذاهای کنسروی و آماده باید به حداقل رسانده شود. مصرف غذاهای سرخ کردنی و چرب نیز باید حتی الامکان در رژیم غذایی محدود شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: برنامه ریزی برای ترک سیگار و عدم مصرف دخانیات از مهمترین راهکارهای مقابله با فشارخون است.

وی مصرف روزانه حداقل 5 وعده میوه و سبزی تازه را برای تمامی رده‌های سنی ضروری دانست و گفت: با مصرف میوه‌ها و سبزیجات و کم کردن حتی مختصری از وزن می توان به کاهش فشار خون کمک کرد.

قارونی خاطرنشان کرد: بیماری عروق کرونر، دیابت نوع 2، مشکلات استخوانی مفصلی، سنگ کیسه صفرا، فشارهای روانی و اختلالات هورمونی از بیماری‌های مهم همراه با چاقی هستند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.