شکاف بزرگ در آمار مرگ بر اثر سرطان در کشورهای فقیر و پردرآمد

شکاف بزرگ در آمار مرگ بر اثر سرطان در کشورهای فقیر و پردرآمد

سلامانه : طی چند دهه گذشته، به لطف استراتژی‌های پیشگیری اثربخش‌تر، تشخیص زودرس و دسترسی بهتر به خدمات باکیفیت سلامت، نرخ مرگ مربوط با سرطان و بیماری قلبی در اکثر ملل توسعه‌یافته کاهش داشته است.

اما این قضیه در مورد کشورهای فقیرتر صحت ندارد. به گفته محققان، نرخ مرگ بر اثر سرطان در این کشورها یا بی‌تغییر مانده یا همچنان افزایش داشته است.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، تیم بین‌المللی محققان به ارزیابی اثر سرطان بر طول عمر افراد ۴۰ تا ۸۴ ساله بین سال‌های ۱۹۸۱ و ۲۰۱۰ پرداخته و آن را با اثر بیماری قلبی بر امید به زندگی در همان دوره مقایسه کرد.


دانشمندان به آنالیز نرخ مرگ بر اثر سرطان از پایگاه‌های اطلاعات ملی ۵۲ کشور پرداختند که به سازمان بهداشت جهانی تعلق داشت. آن‌ها مرگ بر اثر تمامی سرطان‌ها را در نظر گرفتند و به علاوه به طور خاص به بررسی نرخ مرگ بر اثر پنج سرطان شایع‌تر، یعنی ریه، کولون، معده، پروستات و پستان پرداختند.


به گفته محققان، علی رغم کاهش کلی نرخ مرگ بر اثر بیماری قلبی، کاهش نرخ مرگ بر اثر سرطان، بسته به ثروت و سلامتی کشورها تفاوت داشت. در کشورهای توسعه‌یافته، زنان شش ماه و مردان یک سال بیشتر عمر کردند. با این حال این میزان برای مردان و زنان در کشورهای کم‌ترتوسعه‌یافته، ۰.۲ سال بود.


این مطالعه به رهبری دکتر بوچن کائو، در روز ۲۱ ژوئن در ژورنال BMJ منتشر شد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.