بهترین نوع تغذیه برای ورزشکاران

سلامانه : اولین و مهم‌ترین گام برای یک ورزش مناسب و رسیدن به یک نتیجه دلخواه، تنظیم کردن کالری مورد نیاز بدن است.

مجید حسن قمی کار‌شناس ارشد تغذیه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: اولین و مهم‌ترین گام برای یک روزش مناسب و رسیدن به یک نتیجه دلخواه، تنظیم کردن کالری مورد نیاز بدن است. 

حسن قمی افزود: خیلی از افرادی که ورزش می‌کنند و ورزش را به قصد لاغری دنبال می‌کنند، متوجه چاق‌تر شدن خود می‌شوند و این فقط یک دلیل دارد و آن  تنظیم نکردن کالری مورد نیاز روزانه است. 

وی اذعان داشت: این اتفاق بیشتر در ورزش‌های شدید اتفاق می‌افتد که بدن بعد از ورزش کردن دچار ضعف شدید می‌شود و شخص فورا شروع به غذا خوردن می‌کند. بنابراین باید کالری را تنظیم کرد. 

وی تصریح کرد: دومین کاری که هر فرد باید در نظر بگیرد، این است که نوع حرکات ورزشی را با نوع تصویری که از خود دارد متناسب کند که در آن راستا بتوانند کالری مناسب را تنظیم کند. یک فرد بدنساز برای حجم دادن به عضلات بر مبنای نوع تمرین باید تغذیه خود را تنظیم کند. مثلا به طور معمول در این افراد توصیه می‌شود پروتئین غذایی خود را به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ۲ گرم افزایش دهند. نکتهٔ دیگر این است که باید دو ساعت قبل و دو ساعت بعد از ورزش چیزی نخورند، که البته بعضی از افراد در این ساعات افراط و تفریط به خرج می‌دهند. بعد از تمرین به دلیل این‌که جریان خون زیاد می‌شود، نباید غذا خورد، زیرا سبب ورود غذا از سیستم عضلانی به دستگاه گوارش می‌شود. برای افراد بدنساز توصیه می‌شود دو ساعت قبل از تمرین از مواد پروتئینی و کربوهیدارت‌ها استفاده کنند و برای ورزش‌هایی مثل ایروبیک قبل از ورزش بهتر است از مواد قندی استفاده شود. نکته‌ دیگر این است که به ورزشکاران توصیه می‌شود در حین تمرین و ورزش از آب استفاده کنند. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.