گفت‌وگوی سلامانه با پریسا قیاسی، روانشناس کودک

چگونه اتفاقات ناگوار تروریستی را برای کودکان شرح دهیم؟

چگونه اتفاقات ناگوار تروریستی را برای کودکان شرح دهیم؟

سلامانه : متاسفانه این روزها شاهد حوادث ناگواری در جهان هستیم.  چندی پیش هم حادثه‌ تروریستی در تهران در مجلس و حرم امام خمینی اتفاق افتاد که طی آن تعدادی از هموطنانمان جانشان را از دست دادند. این نوع حوادث اغلب باعث ایجاد موجی از ترس، نگرانی و دلشوره در خانواده‌ها می‌شود و این کاملا طبیعی است. همه ما از این حوادث دچار نگرانی می‌شویم؛ حوادثی مثل حادثه پلاسکو، معدنچیانی که در معدن گرفتار شدند و حادثه اخیر که برای هموطنانمان رخ داد. 

با این حال به گفته یک روانشناس کودک و مشاور فرزندپروری، اگرچه این اتفاقات بخشی از یک زندگی واقعی و عادی است ولی باید این نکته را به خاطر داشت که بچه‌هایی که در سن پایینی هستند، درک درستی از این نوع رخدادها ندارند.»

 پریسا قیاسی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری «سلامانه» با بیان این مساله گفت: «کودکان در سنین پایین درک درستی از اتفاقاتی که در پیرامون آنها می‌افتد، ندارند و از بیان ماجرا یا دیدن تصاویر مربوط به آن فقط می‌فهمند که یک حادثه خیلی ترسناکی رخ داده و عده زیادی کشته یا زخمی شده‌اند. وقتی کودکان با اینگونه حوادث روبرو می‌شوند دیدشان نسبت دنیای که در آن زندگی می‌کنند، تغییر می‌کند و این برداشت را دارند که اینجا دنیای ناامن، ترس‌آور و خطرناک است. درحالی که چنین دیدگاهی در کودکان نسبت به دنیای پیرامون خوب نیست و نباید پایه شناختی یک کودک از دنیا و انسان‌های پیرامونش اینگونه باشد.»

وی در ادامه یادآور شد: «اغلب کودکانی که در معرض اینگونه اخبار قرار می‌گیرند یا ناخواسته تصاویر و عکس‌های این اتفاقات را می‌ببینند، دچار ترس، دلشور  و نگرانی می‌‌شوند. از این رو اکیدا توصیه می‌شود که والدین و همچنین مربیان مهدکودک در حضور کودکان با این تصور که او حواسش پرت است یا سرگرم بازی است، درباره اینگونه مسائل صحبت نکنند و عکس‌ها، فیلم‌ها و تصاویر دلخراش این صحنه‌ها را به یکدیگر نشان ندهند.»

قیاسی با تاکید بر اینکه کودکان دنیای خود را در ذهنشان می‌سازند، گفت: «به عنوان یک والد به هیچ‌وجه نباید اجازه دهیم که اخبار مربوط جنگ، کشتار یا هر اتفاق ناگوار دیگر، منجر به ایجاد ترس و نگرانی در کودکمان شود و اگر هم به صورت اتفاقی کودک در جریان این‌گونه اتفاقات بود، باید در آن محیط خیلی مختصر و بدون شرح بسط تمام زوایای اتفاق، این موضوع مطرح شود و اگر کودک پرسید چه اتفاقی افتاده، برایش خیلی ساده توضیح داد که برخی از آدم‌های بد می‌خواستند آدم‌های دیگر را اذیت کنند.» 

این روانشناس درپایان با تاکید براینکه لزومی ندارد که والدین همه جزییات را کاملا برای کودک توضیح دهند، گفت: «حتی در مورد سایر اتفاقاتی که در کانون خانواده اعم از مشکلات خانوداگی، فوت عزیزان، بیماری و... رخ می‌دهد والدین باید توجه داشته باشند که لازم نیست مسائل را با جزییات کامل در حضور کودکان بیان کنند.» 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.