یادداشتی از سمیرا طاووسی، مشاور و روانشناس

لبخند بزنید تا اوضاع زندگی‌تان روبه‌راه شود

لبخند بزنید تا اوضاع زندگی‌تان روبه‌راه شود

سلامانه : معمولا کسانی که دارای خصوصیت مثبت‌نگری و مثبت‌اندیشی هستند، در ذهنشان همیشه به بهترین نتایج فکر می‌کنند. این افراد در ذهن خود راه‌حل‌های مختلفی برای انجام یک کار طراحی می‌کنند چراکه بر این باورند که: اولا یک راه‌حل، برای تمام موقعیت‌ها جوابگو نیست. ثانیا اگر یک یا چند راه‌حل برای موقعیت یا مشکل حال حاضر پاسخگو نباشد، این مساله برایشان به معنی این نیست که مشکل غیرقابل حل است. بلکه این افراد در چنین شرایطی به خود می‌گویند «من فعلا راه‌حل این مشکل را نمی‌دانم اما مطمئن هستم با تلاش بالاخره راهی برای حل آن پیدا خواهم کرد.»

اگر جزو افرادی هستید که خیلی خوش‌بینانه به مشکلات و مسائل پیش‌رو نگاه نمی‌کنید و اغلب ذهن خود را با افکار منفی مسموم می‌کنید بهتر است به 5 نکته‌ای که در ادامه سمیرا طاووسی، روانشناس و مشاور درجهت ارتقای سلامت روان اشاره می‌کند، در پایگاه خبری «سلامانه» به آن اشاره می‌کند، توجه کنید.

* اگر به دنبال این هستید که کسی پیدا شود و راه زندگی را به شما بیاموزد، بهتر است به جای اینکه منتظر باشید خودتان راه خوب زندگی کردن و شاد بودن را پیدا کنید. در این صورت شما ارباب زندگی خودتان خواهید بود و می‌توانید با توجه به جنبه‌هایی از زندگی که برای شخص شما مهم است، راه خودتان را بروید. فراموش نکنید خود ما مسئول صددرصد انتخاب‌های‌مان در زندگی هستیم. اگر برای رسیدن به نیازهایی که برای ما اولویت دارد، تلاش کنیم، در ادامه می‌توانیم برای کمک به دیگران نیز تلاش کنیم. فردی که برای خودش و کمک به خود اولویتی قائل نیست چطور می‌تواند برای کمک به دیگران اولویت قائل شود؟ پس اولویت اول زندگی‌تان باشید. 

* هرگز به دنبال مقایسه خود با اطرافیان و دیگران نباشید. مقایسه خود با دیگران بدترین کاری است که در جهت ضربه زدن و کاهش انگیزهایتان می‌توانید انجام دهید. یادتان باشد شما حتی با خواهر و برادرهای‌تان که از نظر ژنتیک و محیط زندگی به شما نزدیک بوده‌اند، نیز تفاوت دارید. پس مقایسه خودتان با فردی که هم در محیط و شرایط بسیار متفاوتی از شما رشد کرده و هم شرایط ژنتیک و هوش و جسم متفاوتی داشته، کاری نادرست است. اگر قرار است مقایسه کنید خودتان را فقط و فقط با خودتان مقایسه کنید. ببینید امروز نسبت به هفته قبل چقدر رشد و تغییر کرده‌اید. این رقابت منصفانه‌تر بوده و سبب رشد شما می‌شود.

* روزتان را با توجه به نکات مثبتی که پیرامونتان هست شروع کنید. این نکات می‌تواند لبخند فرزندتان، سلام و احوال‌پرسی گرم همسرتان، یک دوست یا یک روز خوش گفتن راننده تاکسی، استقبال گرم مادرتان زمانی که از محل کارتان به منزل می رسید و امثال اینها باشند. توجه به اتفاق‌های مثبت کوچک در طول روز می‌تواند باعث بالارفتن سطح شادی و در نتیجه بهبود سلامت روان و جسم شود. مثبت‌های کوچک را بیشتر ببینید.

* سعی کنید هر روز که چشم باز می‌کنید به یک رنگ درخشان فکر کنید. فکر کردن به موضوعات مثبت باعث ایجاد روحیه بهتر در شما می‌شود. زمانی که صبح شروع می‌شود، ذهنتان را عادت دهید که به موضوعات مثبت فکر کند، به عنوان مثال، یک رنگ درخشان، تداعی کردن یا یادآوری بوی نان تازه، صدای خنده نوزاد و... می‌تواند باعث ایجاد روحیه شاداب‌تر در شما شود. روزهای‌تان را با افکار شاد و انرژی‌بخش بهتر شروع کنید.

* لبخند بزنید. همیشه لبخند بر لب داشته باشید حتی هنگامی که آشپزی می‌کنید، پشت فرمان هستید، در اداره و محل کارتان، در خانه، سر کلاس و هرجایی که هستید، سعی کنید عادت به لبخند را در خودتان ایجاد کنید. یادتان باشد همان‌طور که عملکرد مغز ما بر رفتارمان تاثیر دارد، رفتار ما نیز بر عملکرد مغزمان تاثیر دارد. زمانی که لبخند بر لب داریم، مغز ما پیام عصبی «اوضاع روبه راه است» را دریافت می‌کند؛ بنابراین مغز به خوبی شرایط روزهای خوب و عادی، کار خواهد کرد. پس لبخند بزنید تا اوضاع زندگی‌تان روبه‌راه شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.