آیا آب معدنی لاندا و آکوالند آلودگی دارند؟

سلامانه : دکتر آراسب دباغ مقدم، متخصص علوم غذا و صنایع غذایی و عضو هیات علمی دانشگاه در پایگاه خبری «سلامانه» به ارائه توضیحاتی در خصوص یک شایعه در فضای مجازی پرداخت:

خبر فوری و بسیار مهم 

طبق اطلاعیه بیمارستان الزهرا تهران (نوشابه و آب معدنی) جدیدی وارد بازار شده که نام و مارک آن (لاندا و آکوالند) (Landa, aqualand) است. به هیچ‌وجه  استفاده نکنید که ظرف مدت 72 ساعت الی ۱هفته بعد صددرصد سبب مرگ می‌شود. 

لطفا اطلاع‌رسانی کنید. خواهشا کپی کنید همه در جریان باشند. رفع خطر احتمالی واجب است. به نظر می‌رسد این نوشابه سمی توسط گروهی غیرمجاز و در کرج و به صورت غیربهداشتی توزیع می‌شود. تاکنون استفاده از این نوشابه و آب معدنی جان ۲کودک و ۵ فرد بزرگسال را در شهرهای تهران، کرج، قزوین و همدان گرفته است. به نقل از والدین این کودک که در رستورانی بین راهی و برای رفع تشنگی کودک خود اقدام به خرید آب معدنی (لاندا و آکوالند) کرده‌اند و بعد از نوشیدن آب کودک، بلافاصله دچار حالت تهوع شده و به کما می‌رود و در بیمارستان فوت می‌کند. پدر این کودک در حال حاضر پیگیر شکایت از این کارخانه نوشابه‌سازی که در کرج و ظاهرا در چهار باغ کرج است، می‌باشد و گفته که به خدا قسم از خون بچه‌ام نمی‌گذرم و...

پاسخ به شایعه آلودگی آب و نوشابه‌های لاندا و آکوالند

۱- نه بیمارستان الزهرا و نه هیچ بیمارستان دیگری در کشور اجازه ندارند در هیچ زمینه‌ی مرتبط با سلامت عمومی اطلاعیه صادر کنند. اطلاعیه‌هایی از این دست توسط سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت یا سازمان ملی استاندارد ایران صادر می‌شود. 

۲- سازمان‌های دولتی و مرجع، پیام به این مهمی را که به سلامت مردم یک کشور مربوط باشد، توسط رسانه‌های رسمی مانند صدا و سیما اعلام می‌کنند و نه شبکه‌های اجتماعی. ضمن اینکه این سازمان‌ها دارای سایت رسمی هم هستند که اطلاعیه‌های مهم را روی سایت خود هم قرار می‌دهند. 

۳- این دو نوشیدنی، جدید نیستند و سال‌هاست که در بازار مصرف وجود دارند. 

۴- به پیام‌هایی که از شما «خواهش» و التماس می‌کند که آن را کپی و برای اطرافیان «زود» بفرستید، حتما شک کنید. پیام اگر اصیل باشد و ارزش خبری داشته باشد، نیازی به التماس کردن برای ارسال به دیگران ندارد.

۵- از بین رفتن دو کودک و پنج بزرگسال به دنبال نوشیدن آب معدنی یا نوشابه، خبر کوچکی نیست که وزارت بهداشت، آن را پنهان کند و بعد یک فرد با هویت مجهول آن را متوجه شود و در شبکه‌های اجتماعی برای دیگران بفرستد.  

۶- اگر چنین کارخانه‌ای در کرج و ظاهرا چهارباغ کرج وجود داشت، که توسط ضابطان بهداشتی با همکاری دادستانی و نیروی انتظامی جستجو و قطعا تعطیل می‌شد. اینکه چطور تهیه‌کننده این پیامک در فضای مجازی از آدرس احتمالی با خبر است و سازمان‌های رسمی و مسئول کشور از آن بی‌خبرند، نکته حیرت‌انگیز این پیام جعلی است. 

۷- اینکه پدر کودک خیالی فوت شده کی و کجا گفته که «به خدا قسم از خون فرزندم نمی‌گذرم» و چرا فقط نویسنده ی این پیام از صحبت‌های این پدر با خبر است هم، مشخص نیست. 

۸- تشخیص ارتباط بین مصرف یک نوع ماده غذایی و مسمومیت و مرگ ناشی از آن، نیازمند تشکیل تیم بررسی توسط وزارت بهداشت، نمونه‌برداری از ماده غذایی مشکوک توسط تیم، آزمایش ماده غذایی از نظر میکروبی، شیمیایی و سم‌شناسی در آزمایشگاه‌های معتبر مورد تایید یا وابسته به وزارت بهداشت و پزشکی قانونی، تطابق یافته‌های آزمایشگاهی مواد غذایی با علایم بالینی بیمار قبل از فوت یا علایم کالبدشکافی بیمار بعد از فوت و آزمون سم‌شناسی محتویات دستگاه گوارش فرد فوت شده توسط آزمایشگاه سم‌شناسی سازمان پزشکی قانونی و نهایتا ارسال تمام مدارک و مستندات به دادگاه صالحه برای تصمیم‌گیری با کمک کارشناسان خبره و رسمی دادگستری در حوزه مواد غذایی است. چنین فرایندی از زمان شروع تا اتمام دست‌کم چیزی حدود سه ماه طول می‌کشد. بر فرض محال که چنین حادثه‌ای رخ داده باشد و افرادی هم فوت شده باشند، صرف ادعای یک فرد که فرزندم فلان برند آب معدنی یا نوشابه را خورده است، دلیلی محکمه‌پسند برای محکوم کردن یک برند و کارخانه نیست. 

۹- چنین شایعاتی به طور معمول برای ضربه زدن به کارخانه‌های مواد غذایی، تولید و متاسفانه توسط بسیاری از افراد غیرحرفه‌ای نیز بدون تحقیق و بررسی، پخش و تکثیر می‌شوند. هرگز چنین خبرهایی را بدون بررسی و اطلاع از درستی یا نادرستی آن پخش نکنیم. آسیب به برندها و کارخانجات مواد غذایی، موجب بیکاری صدها نفر از هموطنان و بدبختی تعداد زیادی خانواده می‌شود. در برابر پیام‌های جعلی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، هوشیارانه و مسئولانه عمل کنیم و قطع‌کننده زنجیره تداوم این نوع پیام‌ها باشیم. 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

تلگرام سلامانه