نمی‌توانم خشم خود را کنترل کنم!

سلامانه : دکتر امیرهوشنگ باقری، روانپزشک و هیپنوتراپیست و عضو هیات مدیره و مدرس انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «سلامانه» به سوال کاربران پایگاه خبری سلامانه پاسخ داد. 

30 سال سن دارم. در طول اين مدتي كه از خدا عمر گرفتم هميشه عصبانيت انفجاری داشتم كه در بسياری موارد باعث ناراحتي و آزار خود و اطرافيانم شده. ابتدای امر كمتر بود اما الان شرايطی شده كه خودم هم نمي‌توانم خشمم را كنترل كنم. در رابطه با كنترل خشم بسيار سعي كردم اما متاسفانه نتونستم كاری از پيش ببرم. مي‌خواستم بدونم آيا هيپنوتيزم درماني برای اين مسئله دارد؟

پاسخ: این بیماری می‌تواند بیماری impulse control (اختلال کنترل تکانه) باشد یعنی فرد نمی‌تواند تکانه‌های عصبی‌اش را کنترل کند. باید علت مشخص شده و درمان لازم صورت بگیرد. گاهی اگر فرد در خانواده‌ای متولد شده باشد که ژن بیماری دیابت نوع دوم در آنها وجود داشته باشد، به علت عدم تنظیم انسولین، قندخون در طول روز چندین بار بالا و پایین می‌رود و هر ۲-۳ ساعت فرد دچار چنین حملات خشمی شده و به دنبال آن احساس عصبانیت بروز کند. هیپنوتیزم می‌تواند هم به شکل تلقین مستقیم شدت این حملات را کم کرده یا آنها را قطع کند و هم می‌تواند با ریشه‌یابی علت سایکولوژیک بیماری، به درمان آن کمک کند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif