یادداشتی از دکتر غلامحسین قائدی، روانپزشک، دانشیار دانشگاه شاهد

یائسگی می‌تواند منجر به تغییراتی در فعالیت جنسی زنان شود

یائسگی می‌تواند منجر به تغییراتی در فعالیت جنسی زنان شود

سلامانه : کاهش یا عدم استروژن در اندازه کافی، در اثر یائسگی می‌تواند منجر به شکل‌گیری تغییراتی در زندگی و فعالیت جنسی زنان شود. زنانی که در سن یائسگی هستند ممکن است احساس کنند دیگر به مانند سابق به راحتی برانگیخته نمی‌شوند، نسبت به لمس و نوازش حساس‌تر هستند و همه اینها در نهایت منجر به کاهش میل و رغبت به رابطه جنسی می‌شود. علاوه بر اینها تغییرات هیجانی و خلقی که همراه با یائسگی است در کاهش میل و علاقه به رابطه جنسی  یا ناتوانی در برانگیختگی نقش مهمی بازی می‌کنند. 


کاهش سطوح استروژن می‌تواند منجر به کاهش سطح و شدت خونرسانی به واژن شود، این کاهش جریان جون برای لزج شدن واژن تاثیر گذاشته و منجر به خشکی، رنگ‌پریدگی و نازک شدن لب‌های واژن می‌شود. هر کدام از این موارد منجر به چروک شدن واژن شده و در نتیجه آمیزش و دخول با درد همراه باشد.

کاهش سطح استروژن تنها دلیل اصلی بی‌میلی در زنان نسبت به روابط جنسی نیست، عوامل مهم دیگری در طول دوران یائسگی زنان وجود دارد که بر میل و انرژی جنسی آنان تاثیر می‌گذارد:


* مشکل در کنترل مثانه
* آشفتگی در خواب
* اضطراب و افسردگی
* استرس
* داروهای مصرفی
* نگرانی‌های مرتبط با سلامت
* مسائل و نگرانی در روابط بین‌فردی با شریک عاطفی و جنسی

نکته مهم در ارتباط با یائسگی این است که علائم و مشکلات مرتبط با آن به طور یکسان و در همه زنان گزارش نمی‌شود. برخی از زنان افزایش قابل‌توجهی از رضایت جنسی را گزارش می‌دهند. این مساله عمدتا به دلیل از بین رفتن ترس و نگرانی از بارداری است. اغلب زنانی که در سن یائسگی هستند، معمولا فرزند خردسال در منزل ندارند و مسئولیت‌های کمتری در ارتباط  با مراقبت از فرزندان دارند، و این مساله می‌تواند به آنها اجازه دهد از روابط جنسی خود لذت بیشتری ببرند. 

* دکتر غلامحسین قائدی، روانپزشک، دانشیار دانشگاه شاهد  

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.