یادداشتی از دکتر مجید انوشیروانی، متخصص طب سنتی

با این نوشیدنی تابستانی خنک بمانید/دستور تهیه ماءالشعیر طبی

با این نوشیدنی تابستانی خنک بمانید/دستور تهیه ماءالشعیر طبی

سلامانه : اگر جزو افرادی هستید که مزاج گرم و خشکی دارید بهتر است در تابستان با تهیه ماءالشعیر طبی از فواید آن که یک تدبیر ویژه برای تعدیل گرمی و خشکی است، بهره بگیرید. 

ماءالشعیر طبی در تعدیل حرارت مفرط و حفظ رطوبت‌های بافتی و تسکین تشنگی مفید است. البته این ماءالشعیر با ماءالشعیر صنعتی متفاوت است و می‌توان آن را در منزل تهیه کرد. 

دستور تهیه ماءالشعیر طبی:
۵۰ گرم جوی پوست کنده سالم (نه پرک و نه نیم‌کوب) را در ظرف مناسبی بریزید. روی آن چهار لیوان (یک لیتر) آب اضافه کنید و در ظرف را بگذارید. اجازه دهید با حرارت ملایم، آهسته‌آهسته بجوشد تا وقتی که جوها به حالت شکفته و پخته برسند. این زمان به طور متوسط ۵۰ دقیقه طول می‌کشد. پس از آن، تا جوشانده سرد نشده، آن را صاف کنید و در جای خنکی قرار دهید تا سرد شود. از این چهار لیوان آب، بیش از سه لیوان «جوآب» یا همان ماءالشعیر طبی به دست می‌آید که حداکثر دو روز در یخچال قابل نگهداری است.

نوشیدن این مایع می‌تواند فرد را در برابر استرس گرمایی و تشنگی محافظت کند و به کسانی که مزاج گرم و خشکی دارند کمک می‌کند تا رطوبت بدنشان بهتر حفظ و از خشکی پوست، زردی رنگ پوست بدن، گودافتادگی چشم‌ها، یبوست، غلظت خون، تحریک‌پذیری عصبی و آزردگی‌های کلیوی احتمالی پیشگیری شود. البته کسانی که معده سرد یا تر داشته باشند، بهتر است در هر لیوان آن یک قاشق مرباخوری عسل حل کنند و سپس آن را بنوشند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.