در بسیاری از مناطق دنیا، صابون برای دست‌شستن وجود ندارد

سلامانه : مطالعه جدیدی نشان می‌دهد که صابون برای بسیاری از خانواده‌ها در کشورهای کم‌درآمد یک امر تجملاتی به حساب می‌آید.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه به نقل از MedLinePlus، شستن دست‌ها با صابون می‌تواند از گسترش بیماری‌ها، علی‌الخصوص ذات‌الریه و اسهال جلوگیری کند. به گفته محققان این بیماری‌ها در سال ۲۰۱۳، عامل مرگ حدود ۱.۶ میلیون کودک در سراسر دنیا بوده‌اند.

دکتر پاوانی رم، رئیس جامعه عدالت سلامت جهانی در دانشگاه بوفالو، و از مؤلفین این مطالعه، گفت: «شستن دست‌ها از عوامل پیشروی ۶ میلیون مرگی که هر ساله در کودکان سراسر دنیا رخ می‌دهد، جلوگیری می‌کند. پیش‌تر هیچ‌گاه شستن دست‌ها در این همه کشور مورد ارزیابی نظام‌مند قرار نگرفته بود.»

رم گفت: «این داده‌ها برای قانون‌گذاران و طراحان برنامه‌های سلامت عمومی مفید هستند زیرا بر اهمیت بی‌عدالتی‌های عمیقی که در جهان و در کشورها وجود دارد، تأکید می‌کنند. این ناعدالتی‌ها باعث مرگ کودکان در مناطق جنوب آسیا و افریقای سیاه می‌شوند.

محققان جهت انجام این مطالعه به بازبینی اطلاعات ۵۱ کشور پرداخته و دریافتند که نرخ وجود صابون در دستشویی منازل، از ۰.۱ درصد در اتیوپی تا ۹۶ درصد در صربستان متغیر است.

وجود صابون در هرجایی از خانه، از نزدیک به ۲۱ درصد در سنگال تا ۹۹ درصد در صربستان و عراق متغیر بود.

یافته‌ها نشان می‌دهند که دسترسی به صابون و شستشوی دست در بسیاری از کشورهای کم‌درآمد باید بهبود یابد.

این مطالعه به تازگی در ژورنال امریکایی Tropical Medicine and Hygiene منتشر شد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif