امیدی تازه در جستجوی واکسن سوزاک

سلامانه : به گفته محققان نیوزیلندی، ساخت واکسنی برای حفاظت از افراد در برابر بیماری مقاربتی سوزاک ممکن است یک قدم به واقعیت نزدیک‌تر شده باشد.

این خبری خوشایند است، چرا که به نظر می‌رسد این بیماری از چنگ درمان‌های کنترل‌کننده در فرار باشد. آنتی‌بیوتیک تنها درمان موجود است، اما به گفته مقامات سلامت ایالات متحده، رده‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک سوزاک، به وجود آمده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه به نقل از MedLinePlus، هلن پتوسیس-هریس، سخنران ارشد دانشگاه آکلند و محقق راهبر این مطالعه، گفت: «علی‌رغم تلاش‌ها، بیش از ۱۰۰ سال است که از ساخت واکسن سوزاک با اثربخشی بالینی بازمانده‌ایم. ما واکسنی پیدا کردیم که توانست از حدود یک‌سوم موارد سوزاک جلوگیری کند. این واکسن خیلی جای کار دارد، اما جهشی در جهت درست محسوب می‌شود.»

این واکسن با نام MeNZB، برای کنترل اپیدمی مننژیت در نیوزیلند بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ توسع یافت و اکنون دیگر در دسترس نیست. اما به گفته پتوسیس-هریس، آنتی‌ژن‌های این واکسن که تصور می‌شد پاسخ ایمنی علیه سوزاک را القا کنند، در یک واکسن جدیدتر با نام 4CmenB وجود دارند که در بسیاری از کشورها در دسترس است.

محققان دریافتند کسانی که واکسن MeNZB را دریافت می‌کردند، کمتر از دیگران به سوزاک مبتلا می‌شدند (41 درصد در برابر ۵۱ درصد).

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif