سی‌تی‌اسکن به تعیین ریسک ابتلا به حمله قلبی کمک می‌کند

سلامانه : محققان می‌گویند که یک آنالیز جدید سی‌تی‌اسکن ممکن است به پزشکان اجازه دهد تا قبل از ایجاد مسائل قلبی، التهاب عروق خونی را تشخیص دهند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، به گفته دانشمندان، تشخیص التهاب قبل از تبدیل آن به پلاک غیر قابل برگشت، می‌تواند به متخصصین قلب جهت جلوگیری از حمله قلبی کمک کند.

محقق راهبر این مطالعه، دکتر چارالامبوس آنتونیادس، گفت: «در حال حاضر، سی‌تی فقط به ما نشان می‌دهد که آیا در شریان‌های قلب تنگی وجود دارد یا خیر، اما هیچ نوعی از تصویربرداری نیست که به ما بگوید کدام تنگی در معرض پارگی است.»

او که دانشیار بیماری‌های قلب و عروق دانشگاه آکسفورد انگلستان است، گفت: «تنگی‌های آسیب‌پذیر یا پلاک‌ها، التهاب زیادی دارند. تشخیص التهاب می‌تواند به تعیین ریسک ابتلا به حمله قلبی در بیمار کمک کند.»

آنتونیادس و همکارانش ابزاری تشخیصی برای استفاده در کنار سی‌تی‌اسکن‌های معمولی طراحی کردند.

این ابزار که شاخص تضعیف چربی (FAI) نام دارد، بر اساس تغییر اندازه سلول‌های چربی طراحی شده است.

آنتونیادس گفت: «روش جدید بر کشف ما استوار است. چربی‌های اطراف شریان‌های قلب، التهاب موجود در شریان مجاور را حس می‌کند که این امر باعث تغییر اندازه سلول‌های چربی می‌شود.»

به گفته آنتونیادس، نیمی از حملات قلبی به دنبال پارگی پلاک‌های جزئی در عروق قلب رخ می‌دهند که زیاد تنگ نیستند، اما بسیار ملتهب می‌باشند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif