«خال‌های چشمی» ممکن است نشانه‌ای از مشکلات مربوط به خورشید باشند

سلامانه : به گفته محققان، نقاط تیره‌رنگی که روی عنبیه، بخش رنگی چشم، پدیدار می‌شوند سرطانی نیستند، اما این «خال‌های چشمی» می‌توانند نشانه مشکلات دیگر مربوط به تماس بیش از حد با آفتاب باشند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، دانشمندان دریافتند افراد بیرون‌رویی که به این لکه‌ها دچار می‌شوند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آب‌مروارید، دژنراسیون ماکولا و دیگر بیماری‌های مربوط به آفتاب هستند.

مؤلف مطالعه، دکتر کریستوف شواب، متخصص چشم دانشگاه پزشکی گراز اتریش، گفت: «با اینکه ما نمی‌دانیم نقش دقیق آفتاب در برخی بیماری‌های چشمی چیست، اکنون یک شاخص زیستی (خال عنبیه) را در دست داریم که نشانگر تماس مزمن با آفتاب به مقدار زیاد است.»

این مطالعه نشان داد که بروز خال‌های چشمی با افزایش سن، آفتاب‌سوختگی‌های بیشتر و سابقه آفتاب‌سوختگی‌ها تاول‌زا ارتباط دارد.

به علاوه محققان دریافتند که خال‌های چشمی در افرادی که رنگ چشم‌شان روشن است و آنهایی که در برابر آفتاب از خود محافظت نمی‌کنند، شایع‌تر است.

محققان جز این متوجه شدند که خال‌های چشمی بیشتر در قسمت پایینی و بیرونی عنبیه بروز می‌کنند. آن‌ها گمان می‌کنند که ابروها و بینی باعث قرار گرفتن قسمت بالایی و داخلی چشم در سایه می‌شوند و از تماس با آفتاب می‌کاهند.

نتایج این مطالعه در نسخه ماه ژوئیه ژورنال Investigative Ophtalmology & Visual Science منتشر شد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif