زنان بیشترین مبتلایان لیکن پلان هستند

سلامانه : رئیس انجمن بیماری‌های دهان گفت: لیکن پلان یک بیماری خودایمنی است که علت آن ناشناخته است اما ثابت شده که استرس یکی از عوامل مستعد‌کننده آن است و این بیماری بیشتر در زنان دیده شده است.

 
مهناز صاحب جمعی در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به پرسش شهروندان در مشاوره سلامت در مورد بیماریهای شایع دهانی لیکن پلان اظهار داشت: این بیماری یک بیماری خودایمنی است که علت آن ناشناخته است و درمان قطعی نیز ندارد. فقط سعی می‌شود که عوامل مستعد‌کننده آن حذف شود.

رئیس انجمن بیماری‌های دهان گفت: یکی از عوامل مستعد‌کننده لیکن پلان استرس است و تعداد قابل توجهی از زنان به این بیماری دچار می‌شوند.

وی لیکن پلان را به صورت خطوط سفید، قرمزی، مجموعه‌ای از خطوط سفید با زمینه قرمز یا حتی به صورت تاول در دهان فرد عنوان کرد که برحسب نوع می‌تواند دردناک یا بدون درد و علامت باشد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: قرمزی یا تاول حاصل از لیکن پلان می‌تواند تبدیل به بیماری و زخم دردناک و ناراحت‌کننده‌ای برای فرد شود.

وی ادامه داد: درمان‌های مختلفی بر حسب شدت ضایعه و مدت‌زمان بیماری وجود دارد که پزشک آن را تجویز می‌کند.

رئیس انجمن بیماری‌های دهان در پاسخ به پرسش فارس مبنی بر مدت‌ زمان ابتلای افراد به ایران بیماری گفت: قابل پیش‌بینی نیست که این بیماری چقدر زمان می‌برد؛ گاهی دیده شده که افراد بدون آنکه متوجه باشند به این بیماری مبتلا شده و سپس خود به خود خوب می‌شوند اما در بعضی دیگر از بیماران این بیماری سال‌های سال و حتی بیش از 10 سال باقی می‌ماند.

صاحب‌جمعی خاطرنشان کرد که درد و شکل این بیماری در افراد مختلف و در طول سالیان ابتلا به این بیماری تفاوت دارد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.