با علایم سرطان پوست آشنا شوید

سلامانه :  هر فردی با علایم روی بدن و خال‌های خود آشنایی کامل دارد. زیر نظر گرفتن این علایم در تشخیص سرطان پوست اهمیت زیادی دارد. اگر شما در اقوام خود سابقه سرطان پوست دارید یا بیش از ۵۰ خال در بدنتان وجود دارد یا اگر شخصی هستید که زمان زیادی را زیر نور آفتاب می‌گذرانید حتماً برای پیشگیری از سرطان پوست یکبار در سال به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دکتر محمد علی نیلفروش زاده در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» به برخی از علایم رایج سرطان پوست اشاره کرد که در ادامه می‌آیدکه بهتر است آنها را در خود بررسی کنید:

*اولین چیزی که درمورد سرطان پوست مورد دقت قرار می‌گیرد عدم تقارن خالهاست. اگر شما خال را به دونیم تقسیم کردید و باهم تقارن نداشت حتماً به پزشک مراجعه کنید.

*پوست شما زمانی که زخم می‌شود بایدحالتی تیز و طبیعی داشته باشد. اگر حالتی شبیه به برگ‌های شبدر داشت به پزشک مراجعه کنید.

* اگر خال روی بدن شما تغییر رنگ داد حتماً به متخصص مراجعه کنید! خال بطور طبیعی از قهوه‌ای تیره در مرکز به قهوه‌ای مایل به زرد در اطراف و در مرز پوست بحالت صورتی دیده می‌شوند، اگر رنگ‌های سیاه، سفید، قرمز یا آبی دیدید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

*خال‌های سرطانی اصولاً بزرگتر از ۶ میلی‌متر هستند! تقریباً اندازه پاک‌کن سر مداد. اما ممکن است درزمان تشخیص کوچکتر از سایز اصلی خود باشند. همچنین عمق خال برای پزشک مشخص می‌کند که برای از بین بردن این خال چه نوع جراحی باید انجام دهد! اگر خال بزرگتر از ۱ میلی‌متر باشد دکتر جراح سعی می‌کند ۲ میلی متر فراتر از ناحیه خال را جهت اطمینان از برداشته شدن کامل خال سرطانی حذف کند.

*به خال‌هایی که درطول زمان تغییر شکل داده توجه داشته باشید! تغییر در سایز، شکل و رنگ می‌تواند علائمی برای وجود سرطان باشد.

*شما باید به سایر نقاط بدن خود بویژه کف دست و پاها نیز توجه داشته باشید!

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif